poniedziałek, 13 lutego 2012

Państwo Środka pozostawia inne gospodarki wschodzące daleko za sobą

Państwo Środka pozostawia inne gospodarki wschodzące daleko za sobą.

Autorem artykułu jest Magda Syrek



W 2013 roku wschodzące rynki farmaceutyczne, m. in. Polska, będą miały nawet połowę udziału w wzroście rynku globalnego. Według szacunków 17 rynków wschodzących stanowi obecnie 16 proc. rynku światowego, wartych łącznie 123 miliardy dolarów.

Niebrane pod uwagę do niedawna gospodarki, m. In. Polska, doprowadzą do przetasowania sił na globalnym rynku farmaceutycznym. Na szczycie stawki znajdują się Chiny, których sektor farmaceutyczny, w którego skład wchodzi baza aptek m.in. dzięki ogromnym wydatkom rządowym powiększył się w 2009 roku aż o 27 procent. Państwo Środka wyprzedza inne gospodarki wschodzące. Dzięki PKB na poziomie 7,9 bilionów dolarów w 2008 roku oraz prognozie zwiększenia krajowego rynku farmaceutycznego o 40 mld dolarów do 2013 roku.

Następną zespół wzrostowych rynków stanowią Brazylia, Rosja i Indie. Kraje te osiągnęły w 2008 roku PKB na poziomie od 2 do 4 bilionów dolarów, zaś rynek farmaceutyczny każdego z nich wzrośnie o 5-15 miliardów dolarów do 2013 roku. Kolejna grupa wschodzących liderów wzrostu rynku farmaceutycznego to 13 państw, których rynki farmaceutyczne powiększą się do 2013 roku o 1-5 miliardów dolarów każdy.

Polska jest jednym z liderów tej grupy. Analitycy zwracają uwagę na zadowalające warunki ekonomiczne i demograficzne (m.in. duży wzrost produktu krajowego, starzejące i bogacące się społeczeństwo), ale też zwiększający się dostęp do nowatorskich terapii i prognozy dalszej poprawy tego stanu. Nie bez znaczenia jest też powszechny dostęp do opieki medycznej i pakiet świadczeń gwarantowanych. Według analityków, tak wysoka pozycja Polski, jako atrakcyjnego i dobrze rokującego rynku, już w tej chwili przekłada się na zachowania biznesowe dużych międzynarodowych koncernów, ale i lokalnych graczy.

---

Sprawdź - aktualna baza aptek!


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz