Jak rozliczyć dochód z działalności gospodarczej
Autor: Kinga Malinowska
Każda z czterech form opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa) wymaga skorzystania z innego formularza PIT. Dla każdego formularza obowiązują też inne załączniki.
Zasady ogólne (skala podatkowa)
Najczęstszą formą opodatkowania wybieraną przez przedsiębiorców jest skala podatkowa, przy której istnieją dwa progi podatkowe: 18% i 32%. Podatnicy, którzy wybrali tą formę opodatkowania rozliczają swoje dochody na formularzu PIT-36. Wykazują w nim przekazane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zaliczki na podatek dochodowy oraz przychód i koszty uzyskania przychodu z każdego źródła dochodu na zasadach ogólnych. Znaczy to, że jeśli podatnik oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, był na przykład zatrudniony na umowie o pracę, dochody z obu tych źródeł powinien wykazać na jednym formularzu PIT-36.
Formularz PIT-36 nie jest jednak jedynym drukiem, jaki ma obowiązek wypełnić osoba prowadząca działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Do formularza tego należy dołączyć załącznik PIT/B, w którym wykazuje się przychód, koszty uzyskania przychodu oraz dochód (lub stratę) z działalności. Ponadto, należy wpisać w załączniku rodzaj i miejsce prowadzenia działalności. Należy pamiętać, że w załączniku PIT/B można wykazać tylko swoje przychody, natomiast w formularzu PIT-36 można wykazać również przychody małżonka. Jeżeli zatem każdy z małżonków posiada własną firmę i zdecydowali się rozliczyć PIT wspólnie, powinny złożyć jeden formularz PIT-36, ale dwa załączniki PIT/B.
Ponadto, osoby prowadzące firmę na zasadach ogólnych mają możliwość skorzystania z ulg. W tym celu powinni wypełnić te same załączniki, które obowiązują zatrudnionych, na przykład na umowie o pracę. W celu skorzystania z ulgi na dziecko, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi internetowej, ulgi za darowizny lub ulgi abolicyjnej powinni więc wypełnić załącznik PIT/O. Osoby, które korzystają z nabytych w latach ubiegłych ulg budowlanych wypełniają PIT/D. Jeżeli podatnik prowadzący działalność, pracował również za granicą, ma obowiązek dołączyć załącznik PIT/ZG.
Termin rozliczenia dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych mija 30 kwietnia.
Podatek liniowy
Przy podatku liniowym osoba prowadząca firmę płaci podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości przychodu. Odpowiednim drukiem dla takiej osoby jest formularz PIT-36L wraz z załącznikiem PIT/B.
Na formularzu PIT-36L nie wykazuje się dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, zatem jeśli podatnik rozliczający przychody firmy według podatku liniowego pracował również, na przykład na umowie o pracę, dochody z pracy musi wykazać na oddzielnym formularzu PIT-37.
Korzystając z podatku liniowego podatnik nie ma możliwości rozliczenia PITu wspólnie z małżonkiem. Nie może również skorzystać z ulg, poza ulgą abolicyjną dotyczącą dochodów z zagranicy. Jeżeli przysługuje mu ulga abolicyjna, powinien wypełnić załącznik PIT/ZG oraz PIT/O.
PIT-36L należy złożyć do 30 kwietnia.
Ryczałt ewidencjonowany
Osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtowo, składają formularz PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28/A.
W celu skorzystania z ulgi budowlanej, do której mają prawo nabyte przed likwidacją danej ulgi, powinni dołączyć załącznik PIT/D. Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na darowizny, ulgi internetowej albo ulgi abolicyjnej, złożyć powinni załącznik PIT/O. Ulga na dzieci oraz rozliczenie z małżonkiem nie obowiązuje ryczałtowców.
W przypadku dochodów uzyskanych poza firmą i opodatkowanych na zasadach ogólnych należy złożyć dodatkowy formularz.
Termin złożenia PITu dla ryczałtowców mija z końcem stycznia (w 2015 roku wyjątkowo 2 lutego, ponieważ 31 stycznia wypada w sobotę).
Karta podatkowa
Osoby, które prowadzą firmę opodatkowaną kartą podatkową wypełniają formularz PIT-16A, w którym wykazują zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Nie mają możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem ani skorzystania z jakichkolwiek ulg.
Formularz PIT-16A należy złożyć do końca stycznia (w 2015 roku do 2 lutego).
Autor artykułu: RozliczeniePIT.pl - portal podatkowy oferujący bezpłatny program do rozliczeń PIT.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Wszystkie takie zawiłości, rozliczenia które nie są dla nas proste do wykonania to najlepiej powierzyć fachowcom. Coraz więcej firm decyduje się na współpracę z firmami zewnętrznymi i przekazywanie im różnych obowiązków wynikających z prowadzenia działalności. Może to być outsourcing księgowości dla spółek czy obsługa informatyczna firmy. A także doradztwo podatkowe.
OdpowiedzUsuń