wtorek, 19 stycznia 2016

Program do faktur - tradycyjny czy online?

Program do faktur - tradycyjny czy online?


Autor: Monika Dywijska


Każdy przedsiębiorca poniekąd skazany jest na wystawianie faktur. Jeśli ma swoich odbiorców, którzy również prowadzą działalność gospodarczą, faktura jest najbardziej przystępną formą rozliczania się.


Jednak samo skonstruowanie poprawnej faktury przysparza wielu przedsiębiorcą spore problemy, szczególnie na początku przygody z prowadzeniem działalności. Tradycyjne, wypisywane ręcznie faktury na szczęście już jakiś czas temu odeszły do lamusa. Na ich miejsce weszły faktury wystawiane za pomocą komputeratradycyjne lub online.

Tradycyjny program do faktur

Taki program należy pobrać i zainstalować na dysku komputera. W sieci można znaleźć sporo takich programów, nie są one bardzo rozbudowane i zaawansowane, jednak są zdecydowanie wystarczające dla osób, które prowadzą mikro firmę i nie wystawiają więcej niż jednej, dwóch faktur miesięcznie. Tradycyjny program można zainstalować na jednym komputerze i tylko na tym jednym urządzeniu będzie przechowywana cała baza danych.

Dla małych przedsiębiorców, którzy komputer mają w biurze to żaden problem. Jednak schody zaczynają się w chwili, gdy komputer zostanie skradziony. Wystawione faktury, a przede wszystkim dane klientów znikają na zawsze i mogą trafić w niepowołane ręce.

Program do faktur online

Program online jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim można zajrzeć do swoich faktur w każdym miejscu na świecie i wcale do tego nie trzeba zabierać ze sobą segregatorów pełnych dokumentów. Wystarczy kilka kliknięć w telefonie i można zajrzeć do całej historii prowadzonej firmy. Kolejną sprawą jest to, że w ciągu dosłownie kilku chwil można wystawić fakturę klientowi. Znowu wystarczy kilka klików w telefonie i faktura ląduje na mailu u klienta. Program online zapisuje każde nasze działanie w wirtualnym dysku. Nie musimy martwić się o utratę danych, jeśli ktoś ukradnie nam komputer. Ostatnia przez nas zapisana baza danych otworzy się w stanie nienaruszonym na innym urządzeniu posiadającym dostęp do Internetu.

Czasami zdarza się tak, że potrzebujemy natychmiast uzyskać dane naszego kontrahenta, w programach online mamy bazę naszych dostawców i odbiorców, dzięki temu nie musimy marnować czasu na poszukiwanie kontaktu do naszego kontrahenta.

Nawet największy tradycjonalista powinien przyznać wyższość programom do faktur online nad tradycyjnymi. Mają one zdecydowanie więcej zalet i właściwie pozbawione są wad. A dodatkowo w tej chwili ceny użytkowania jednej, czy drugiej opcji są bardzo do siebie zbliżone, dlatego też lepiej wybrać swój komfort i program do faktur online.


Jednym z programów do faktur online dostępnym na rynku jest Fakturownia - zaufało jej już ponad 150 tys. przedsiębiorców!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wybór platformy sklepowej

Wybór platformy sklepowej


Autor: Piotr Jaszczak


Sklep online to doskonały pomysł na biznes i oczywistą jest rzeczą, że zaczynanie całego przedsięwzięcia własnym sumptem jest obarczone poważnym ryzykiem. Najwygodniej byłoby skorzystać z pewnego wstępnie sprawdzonego zestawu narzędzi.


Właśnie ze względu na tę wygodę na początek najrozsądniejszym rozwiązaniem są w zdecydowanej większości przypadków platformy sklepowe, czyli serwisy, w których użytkownik może założyć własny sklep. Jednak takich platform jest co najmniej kilka, a różnice między nimi są znaczne. Oczywiście kuszącą opcją jest możliwość prowadzenia sklepu zupełnie za darmo. Jednak każdy, kto odrobinę się nad tym zastanowi, sam sobie odpowie, ile warto jest produkt, który otrzymuje się bez opłat – co innego okres testowy, a co innego zerowy abonament. I może warto powiedzieć to wprost – jeśli ktoś poświęcił czas i środki na stworzenie platformy sklepowej, którą udostępnia za darmo, to należy założyć, że na tym zarobić się nie da.

Po drugie, platforma sklepowa, aby była pełna, musi oferować coś więcej, niż tylko integrację z serwisami płatności błyskawicznych. Dobrą opcją jest coś, co oferuje między innymi Sky-Shop, czyli integracja z hurtowaniami. Biznesowo jest to zorganizowane na zasadzie dropshippingu, czyli w praktyce klient składa zamówienia w hurtowni, ale za pośrednictwem sklepu. Jest to wygodne dla wszystkich – stany magazynowe aktualizują się na bieżąco, klient zamawia od sprawdzonych partnerów, a właściciel sklepu zarabia na prowizjach od sprzedaży i, co więcej, robi to prawie bez żadnego zaangażowania.

Dobra platforma sklepowa to także łatwość obsługi sklepu. Bolączką wielu platform jest panel sprzedawcy wyglądający niczym strony z lat 90, o podobnej zresztą funkcjonalności. Tymczasem dopiero płynne i przejrzyste serwisy można naprawdę w pełni wykorzystać. Intuicyjna obsługa od zaplecza nie jest mniej ważna niż od frontu, a to dlatego, że przyjemność klienta jest zwykle proporcjonalna do jakości doświadczeń administratora sklepu. Jeżeli właściciel sklepu przez swoje menu nie jest w stanie stworzyć przyjaznego serwisu, to i doświadczenia klienta są złe, a to oznacza ni mniej, ni więcej, tylko fatalne dochody.

Kolejna rzecz – platformy sklepowe nie mogą być zlepkiem koncepcji. Każda z nich była na początku w jakiś sposób planowana, ale wiele z czasem oddaliło się od pierwotnych założeń i teraz są karakanami, które nie są w stanie zaspokoić w pełni oczekiwań żadnej z grup sprzedawców: ani hurtowników, ani detalistów, ani sprzedawców biżuterii, ani okien. Platformy sprzedażowe są bowiem z zasady uniwersalne, ale uniwersalność ma pewne granice. Dobór narzędzi wspomagających możne predestynować je do pracy na rzecz sklepów sprzedających na przykład towary fizyczne albo wirtualne. Dobrze jest więc znaleźć platformę, której twórcy myśleli podobnie, jak Ty – chcieli stworzyć produkt, który Tobie się przyda, bo jest przede wszystkim spójny i praktyczny, a nie stanowi po prostu zlepku ciekawych, ale niepasujących do siebie pomysłów.


Wybierz nasze oprogramowanie - https://sky-shop.pl/przenoszenie_sklepu_internetowego

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Platformy sklepowe – spójność gwarantowana

Platformy sklepowe – spójność gwarantowana


Autor: Piotr Jaszczak


Pośród wszystkich ważnych zalet platform sklepowych bardzo często pomija się jedną: spójność programistyczną. To ważny punkt, którego niemożliwość spełnienia w oczach wielu właścicieli sklepów całkowicie dyskwalifikuje najpopularniejsze platformy sklepowe.


Wyobraź sobie, że masz sklep oparty na skrypcie X, ale on sam nie jest zintegrowany z polskimi systemami płatności – oto codzienność większości polskich użytkowników Magento czy Prest Shop. Oczywiście nie ma niczego prostszego niż doinstalowanie dodatku. To prawda – najlepsze serwisy płatności błyskawicznych mają swoje dodatki i można je za darmo zintegrować ze sklepem. Wszystko działa pięknie, jednak tylko do czasu aktualizacji głównego skryptu, bo jeśli zmiana dotknie elementu kodu wykorzystywanego przez dodatek, to istnieje spora szansa, że ten ostatni też przestanie działać, tracąc punkt odniesienia. Nie jest źle, bo dodatki płatności zwykle są błyskawicznie aktualizowane, ale gdybyś ten sam problem miał z jedynym dodatkiem, jaki udało ci się znaleźć, powiedzmy, że przygotowującym indywidualne pop-upy dla gości sklepu, to mogłoby się okazać, że na aktualizacje trzeba by było czekać nawet parę miesięcy, zresztą nie mając gwarancji, że kiedykolwiek się ukaże.

Platformy sklepowe eliminują ten problem. Aktualizacje są zwykle prowadzone na bieżąco, a ponieważ wszystkim zajmuje się ten sam zespół, dużo łatwiej można przewidzieć, na jakie funkcje wpłynie aktualizacja danego fragmentu kodu. Dzięki temu można nie dopuścić do sytuacji, w której aktualizacja zaszkodzi funkcjonowaniu sklepów. Z drugiej strony – po raz kolejny w swoich artykułach podkreślam, że wielką siłą platform sklepowych jest prostota. Jeśli ktoś mówi Ci „otwórz sklep internetowy na platformie, bo ma mniej opcji” to jest to zaleta, a nie zarzut. Dlaczego? A ile funkcji łatwiej jest utrzymać „na chodzie”: 40, 400 czy 4000? Elementy kluczowe aktualizuje się rzadko, ale jednak kiedyś to następuje i wtedy użytkownicy skryptów stają przed wyborem posiadania starej, podatnej na ataki albo nisko wydajnej wersji oprogramowania albo przejścia na nowszą, ale kosztem utraty funkcjonalności przynajmniej części dodatków.

Powiecie, że każdy dodatek da się zastąpić. To akurat nieprawda, ale załóżmy, że tak – zwykle jednak jest tak, że tylko jeden lub dwa dodatki przyciągają rzeszę użytkowników, a pozostałe są mniej dopracowane i bardziej zbugowane, więc przesiadka na nie odbywa się zgodnie ze złotą zasadą „zamienił stryjek siekierkę na kijek”. Tak się nie da – platformy sklepowe eliminują problem niemal całkowicie.

Oczywiście – żeby być obiektywnym. Także platformy sklepowe mają bugi, również na nich czasem wyłącza się pewne funkcje, ale ponieważ wszystkim zajmuje się jedna grupa ludzi, łatwiej jest te działania skoordynować i zmiany raczej nie przychodzą nagle, więc ma się dużo więcej czasu, żeby przygotować sobie awaryjny plan działania, a każdy, kto prowadzi swój biznes, powie Ci, że posiadanie planu B to za mało. W zasadzie, dopiero kiedy ma się plany od A do K, można czuć się przeciętnie przygotowanym, bo przygotowanym doskonale nie jest się prawdopodobnie nigdy zgodnie z inną złotą zasadą – kłopoty zawsze przychodzą stamtąd, skąd się ich nie spodziewasz.


Więcej informacji na - https://sky-shop.pl/integracje_z_hurtowniami

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

niedziela, 10 stycznia 2016

Czy franczyza to pomysł na Twoją firmę?

Czy franczyza to pomysł na Twoją firmę?


Autor: Tymoteusz Szymański


Od lat wśród przedsiębiorców, których klientami są konsumenci, podkreśla się znaczenie Lokalizacji otwieranego biznesu, oraz Pomysłu na jego prowadzenie. Mówi się, że startujący przedsiębiorcy posiadają zwykle jedno, albo drugie. Dla jednych z nich, franczyza może okazać się strzałem w dziesiątkę.


Jeżeli przedsiębiorca ma swój własny pomysł na firmę i wie, co będzie wyróżniać ją spośród konkurencji, to omawiana tutaj franczyza z pewnością nie jest dla niego. Franczyza może okazać się jednak ciekawszym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają dobrą Lokalizację na biznes, oraz chęci na jego prowadzenie, ale nie opracowali unikatowego pomysłu na to, co właściwie chcieliby otworzyć.

Otwierając biznes bez dobrze opracowanego pomysłu, pozbawia się konsumentów powodów, by wybrali oni Twoją, a nie konkurencyjną firmę. Warto rozważyć wtedy skorzystanie z możliwości, jakie daje franczyza. Franczyza (z ang. franchising) polega na zawarciu umowy, dzięki której przedsiębiorca otwiera swoją firmę pod „sztandarem” znanej i rozpoznawalnej marki. Dzięki temu Polski przedsiębiorca może otworzyć własną placówkę zagranicznej firmy na przykład w Luboniu koło Poznania, oczywiście mając na uwadze to czy w danej miejscowości nie ma zbyt wielu podobnych franczyz. Założenie tego modelu biznesowego ma zapewnić wyższe zyski zarówno franczyzobiorcy, jak i franczyzodawcy. Tak samo, jak każde rozwiązanie w biznesie, wykupienie franczyzy wiąże się z różnymi „za” i „przeciw”. Znajomość silnych i słabych stron takiego modelu biznesowego pomoże Ci ocenić, czy pasuje on do planów rozwoju Twojej firmy.

Dzięki zakładaniu franczyzy, przedsiębiorca nie musi budować własnej marki od zera. Tak więc znikają wszystkie czynności i koszty związane z projektowaniem loga, tworzeniem nazwy firmy, marketingu etc. jakie zwykle czekają przedsiębiorców w początkowy etapie. Franczyza daje przedsiębiorcy rozpoznawalną na rynku markę, a wraz z nią, dużą grupę przywiązanych do niej klientów, którzy chętnie skorzystają z towarów lub usług oferowanych w nowej lokalizacji. Każdy przedsiębiorca, który zaczynał działalność gospodarczą od zera, wie, że walka o klientów to jedno z głównych zadań, jakie czeka go zwłaszcza na samym początku.

Nie sposób wycenić również wartość informacji i wiedzy, która przekłada się na prowadzenie biznesu przynoszącego korzyści. Franczyzodawca w ramach umowy zapewnia przedsiębiorcy również tak zwane „know-how”, czyli bazę wiedzy krok po kroku, o tym, jak skutecznie prowadzić daną działalność. Poza samym szkoleniem korzyść takiego rozwiązania polega na przekazaniu franczyzobiorcy sprawdzonych w praktyce rozwiązań biznesowych, co minimalizuje ryzyko biznesowe związanie z koniecznością tworzenia własnego modelu biznesowego od podstaw.

Jak jednak wspominaliśmy żadne rozwiązanie, nie posiada jedynie jasnych stron. Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na franczyzę, powinien zapoznać się również z jej ograniczeniami. Po pierwsze pomimo oszczędzenia na kosztach wspomnianych powyżej, biznes na zasadzie franczyzy zawsze wiąże się z opłatami. Przedsiębiorca pragnący skorzystać z franczyzy musi uregulować opłatę licencyjną, której koszt w zależności od jakości licencjonowanej marki może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Opłata licencyjna zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 5 oraz pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega amortyzacji (przyp. Biuro rachunkowe). Franczyzobiorca musi pokryć również koszta związane z adaptację lokalu oraz zakupem wyznaczonych towarów i wyposażenia. Franczyzodawca wymaga od przedsiębiorcy jednolitości, po prostu ze względu na dbanie o wizerunek swojej marki. W praktyce wszystko począwszy od wystroju wnętrz, oznakowania, oferowanych produktów, czy odzieży firmowej pracowników dyktuje franczyzodawca. Ta więc dla przedsiębiorców pragnących wolności, którzy są kreatywni i pragną stworzyć coś w „swoim stylu” - franczyza nie będzie dopasowanym rozwiązaniem. Ostatecznie, każdy przedsiębiorca musi samodzielnie zadecydować o tym, czy franczyza spełnia jego oczekiwania i pasuje do jego wizji prowadzenia firmy.


Artykuł powstał z pomocą biura rachunkowego

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zakładanie firmy – o czym pamiętać?

Zakładanie firmy – o czym pamiętać?


Autor: Monika Dywijska


Wielu młodych Polaków zmęczonych pracą na etacie, decyduje się na założenie własnej firmy. Dla części to sposób na realizację siebie, dla innych uwolnienie się od pracodawcy, a dla kolejnych to przekonanie o tym, że przedsiębiorca ma się po prostu lepiej.


Niezależnie od przyczyny zakładania firmy jest kilka rzeczy, o których każdy przedsiębiorca musi wiedzieć.

Najważniejszy jest pomysł

Bez dobrego pomysłu na biznes, nawet największy optymista i strateg nie ma szans na współczesnym rynku. Bardzo często dobry pomysł sprzedaje się sam, a otwieranie kolejnego zakładu samochodowego w miasteczku, w którym jest już pięciu mechaników jest średnim pomysłem. Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie inwestuj swojego czasu i pieniędzy w coś co na pewno nie wypali.

Dobry biznesplan

Bez dobrze przygotowanego biznesplanu ciężko spojrzeć realnie na pomysł na biznes. Rozważ wszystkie szanse i zagrożenia, które mogą Cię spotkać w prowadzeniu biznesu. Dobrze przeanalizuj konkurencję. Stwórz coś zupełnie nowego, albo wykorzystaj błędy konkurencji. To na pewno przyniesie Ci największe pieniądze. Jeśli w biznesplanie masz więcej minusów niż plusów to odpuść sobie ten pomysł na biznes, na pewno nic na nim nie zarobisz. A energię, którą stracisz na jego realizację wykorzystaj na wymyślenie czegoś lepszego.

Poszukaj funduszy na otwarcie biznesu

W większość biznesów trzeba na dzień dobry zainwestować pieniądze. Niezależnie od tego, czy Twoim narzędziem pracy będzie komputer, szlifierka, czy młotek musisz zakupić te narzędzia. Samo założenie działalności gospodarczej wiążę się z wydatkami. O ile masz oszczędności, które możesz zainwestować, to nie ma problemu. Jednak większość młodych ludzi nie może pozwolić sobie na wydawanie pieniędzy na starcie. Warto wtedy zainteresować się dotacjami. Urzędy Pracy co roku mają spory budżet na dofinansowanie nowo otwierających się działalności, w ten sposób można pozyskać około 20 tys. zł. Jeśli potrzebujesz większych pieniędzy na start zainteresuj się funduszami z Unii Europejskiej, tą drogą można pozyskać naprawdę spore sumy.

Wybierz program do księgowości

Program do księgowości będzie Ci potrzebny od samego początku istnienia firmy. W nim będziesz mógł obliczać wszystkie swoje koszty i przychody, a co najważniejsze bez trudu będziesz mógł wystawiać faktury. W prowadzeniu działalności najważniejsza jest jasność w finansach, szczególnie na początku nie możesz pozwolić sobie na zaległe opłaty, na wydawanie większej ilości pieniędzy niż aktualnie posiadasz. Program do księgowości zapewni Ci przejrzystość w Twoich finansach.

Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwą sprawą, ale jeśli trafisz swoim pomysłem na braki w rynku, na pewno osiągniesz spektakularny sukces. Nawet jeśli na starcie nie zaczniesz zarabiać ogromnych pieniędzy to nie poddawaj się i próbuj dalej. Pomysł i dobra analiza rynku są kluczem do sukcesu.


O prowadzeniu firmy przeczytasz na blogu Fakturowni - programu do faktur online. Ostatnio opublikowano: http://fakturownia.pl/blog/najwazniejsze-zmiany-w-podatkach-2016.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy ukończone studia ułatwiają prowadzenie biznesu?

Czy ukończone studia ułatwiają prowadzenie biznesu ?


Autor: Jacek Pietrasiuk


Wiele osób mówi, że nie warto teraz studiować. Argumentują to tym, że na studiach jest teoria, która nie znajduje praktycznego zastosowania. Czy więc w ogóle warto iść na studia ?


Moim zdaniem tak i to niezależnie od wybranego kierunku, czy uczelni, choć oczywiście studia na renomowanej zagranicznej uczelni wniosą zapewne więcej do Twojego życia i biznesu, niż studia na słabej prywatnej uczelni w Polsce. Ja na przykład zdobyłem tytuł magistra zarządzania na państwowej uczelni w Polsce i uważam, że warto było te studia ukończyć.

Studia poszerzają horyzonty i pozwalają spojrzeć na otaczającą rzeczywistość z trochę innej perspektywy. Zaczynasz rozumieć wiele zjawisk, które zachodzą w otoczeniu, a część z nich możesz przewidzieć z dość dużym prawdopodobieństwem np. to, że zwiększenie podatku VAT zmniejszy wpływy do budżetu :) Rzecz jasna takiej wiedzy nie zdobędziesz na każdym kierunku, tylko raczej na kierunkach typowo biznesowych. Jednak jest to tylko podany przeze mnie przykład.

Kolejną korzyścią wynikającą ze studiów są nawiązane kontakty. I nie chodzi tu o to, że musisz zaprzyjaźnić się z kilkudziesięcioma osobami z roku. Czasami wystarczą 2-3 osoby, z których z jedną zrobisz w przyszłości jakiś wspólny biznes, druga zostanie Twoim dobrym klientem, a trzecia pozna Cię z kimś kluczowym, kto wywrze znaczący wpływ na rozwój Twojego biznesu. Ponadto studia dadzą Ci możliwość poznania punktu widzenia osób, z którymi studiujesz, na wiele różnych tematów, nie tylko tych wprost związanych z biznesem.

Z kolei korzyścią ze studiów biznesowych jest to, że poznajesz biznes wielopłaszczyznowo. Zaczynasz zauważać, że biznes składa się z wielu różnych procesów, które możesz zoptymalizować. Zaczynasz rozumieć, że biznes ma również inne ważne obszary poza marketingiem, w przeciwieństwie do tego co mówią Ci osoby z agencji reklamowych :) Przykładem takiego obszaru jest logistyka. Zauważasz także, że marketing, to nie tylko promocja i reklama, ale także kanały dystrybucji. Dostrzegasz również, że biznes działa w pewnym otoczeniu i że nie na wszystko możesz mieć wpływ.

Jednak moim zdaniem warto w życiu podążać za własną pasją i jeśli zarządzanie, czy ekonomia Ciebie zupełnie nie interesują, to wtedy warto, abyś wybrał inny kierunek studiów, a wiedzę z dziedziny biznesowej pozyskał na dodatkowych szkoleniach. Zresztą tak czy inaczej, jeśli chcesz być najlepszy w tym co robisz, to musisz połączyć studiowanie z nauką poza murami uczelni.

Na koniec pamiętaj, że największe pieniądze zarabiają zawsze najlepsi i ukończony kierunek studiów nie ma tu większego znaczenia. Nie jedna osoba po zarządzaniu zarabia więcej, niż nie jeden informatyk, mimo tego, że w mediach mówi się, że zarządzanie produkuje rzeszę bezrobotnych :)


Autor: Jacek Pietrasiuk właściciel StrategieWzrostu.pl. Więcej artykułów na jacekpietrasiuk.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Profesjonalny sprzęt w sklepie detalicznym

Profesjonalny sprzęt w sklepie detalicznym


Autor: Greta Rozmysłowicz


Każda osoba decydująca się na prowadzenie sklepu detalicznego musi przygotować się na zgromadzenie niezbędnego sprzętu. Poniżej przedstawiamy listę 8 niezbędnych sprzętów, z którymi obsługa w sklepie detalicznym jest znacznie łatwiejsza i sprawniejsza.


Pakowarki i zgrzewarki – w wielu sklepach, zwłaszcza w sklepach z żywnością, urządzenie to jest niezastąpione. Dzięki pakowarkom foliowym można w bardzo szczelny sposób przechowywać żywność. Świeżość tak zapakowanego produktu może trwać nawet do 5 razy dłużej.

Metkownice – każdy spotkał się z tym urządzeniem. Jest niezwykle praktyczne i ułatwia w szybki i prosty sposób nalepianie cen na produkty. Za pomocą bardzo prostego systemu, wystarczy ustawić konkretną cenę i delikatnie przykładając koniec metkownicy do metki zostawiamy nalepkę z wydrukowaną ceną.

Drukarki etykiet – istnieje możliwość w szybki i sprawny sposób oznakowania sprzętu w sklepach. Można tego dokonać za pomocą specjalnej drukarki do etykiet. Dzięki specjalnemu programowi można w dowolny sposób zaprojektować i spersonalizować swoje etykiety, którymi można oznaczać sprzęt biurowy, komputerowy czy inne elementy, których oznakowanie usprawni wymagania.

Czytniki kodów kreskowych jest to podstawowy element każdego sklepu detalicznego. Zawsze można spotkać go przy kasach. Czytnik może sczytywać kody kreskowe automatycznie lub po naciśnięciu przycisku.

Zapinarka pistoletowa – bez tego urządzenia bardzo trudno jest sobie wyobrazić mocowanie metek do odzieży. Zapinarka posiada bardzo cienką igłę, która umożliwia wbicie się w metkowany przedmiot bez naruszenia tkaniny. Mocowana metka zazwyczaj jest na cieniutkiej żyłce, która mocuje etykietę.

Drukarki fiskalne – niezależnie od tego czy jest to sklep spożywczy, firma jednoosobowa, każdy sklep musi posiadać drukarki fiskalne, które są niezbędne do drukowania paragonów.

Programy – w wielu sklepach zamiast tradycyjnych kas fiskalnych istnieją specjalne kasy z monitorami. Wówczas tego rodzaju kasa fiskalna musi posiadać specjalny program, który umożliwia obrót towarów. Dzięki takim programom z łatwością można dodawać nowe produkty do oferty, drukować raporty dzienne i roczne, przygotowywać zamówienia, czy analizować stan magazynu. Ilość i zakres funkcji zależy od sklepu oraz rodzaju programu.

Wagi – to nieodłączne elementy każdego sklepu z żywnością. W wielu supermarketach takie wagi są samoobsługowe. Wystarczy położyć produkt na wadze wybrać produkt, a po chwili dostaniemy wydrukowaną etykietę z kodem kreskowym, którą można przykleić na ważony produkt. Podobne wagi znajdują się również przy kasach. W sklepach gdzie nie ma wag samoobsługowych produkty są ważone zaraz przy kasach.

To, jaki sprzęt będzie najlepszy do sklepu zależy przede wszystkim od jego asortymentu. W punktach detalicznych lista odpowiedniego wyposażenia jest bardzo długa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że takie wyposażenie przyczynia się do znacznego usprawnienia i ułatwienia pracy.


Artykuł powstał we współpracy z https://www.dlahandlu24.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak sprawdzić uczciwość kontrahenta?

Jak sprawdzić uczciwość kontrahenta?


Autor: Kasia Sadowska


Podejmowanie współpracy z innym przedsiębiorcą lub firmą zawsze stanowi pewne ryzyko. Co warto zrobić przed podpisaniem umowy, aby nie stać się ofiarą oszustów?


Przede wszystkim warto pamiętać, że istnieje wiele sposobów na sprawdzenie wiarygodności finansowej naszego partnera biznesowego. Niektóre z nich nie wymagają ponoszenia żadnych kosztów, za inne przyjdzie nam niestety zapłacić. Decyzję o tym, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto uzależnić od wartości podpisywanego kontraktu czy umowy. Jeśli są to duże kwoty, to poniesienie wyższych kosztów weryfikacji finansowej kontrahenta jest jak najbardziej wskazane.

Gdzie sprawdzać? Darmowe metody

Najprostszą metodą będzie skorzystanie z takiego rozwiązania jak wyszukiwarka firm. Pozwoli ona sprawdzić podstawowe informacje gospodarcze na temat kontrahenta. Bez dodatkowych opłat poznamy takie dane jak: aktualna nazwa przedsiębiorstwa, forma prawna, NIP, REGON, siedziba, numer rejestrowy, nazwa organu reprezentacji czy informacje o długach wystawionych na giełdzie wierzytelności.

Bardzo dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii na temat przedsiębiorcy umieszczanych w Internecie. Oszukani partnerzy biznesowi często ostrzegają przed oszustami i opisują swoje historie na forach internetowych czy grupach dyskusyjnych. Ponadto dobrze także zacząć od sprawdzenia, czy dana firma w ogóle istnieje i czy nie jest fikcyjna. Wystarczy zadzwonić na podany na stronie internetowej nr telefonu i przekonać się, czy po drugiej stronie naprawdę odezwie się jej przedstawiciel. Na stronie WWW warto również poszukać certyfikatów poświadczających uczciwość przedsiębiorcy.

Usługi płatne

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji będziemy zmuszeni skorzystać z metod płatnych. Możemy złożyć wnioski do ZUS i urzędu skarbowego. Dzięki nim dowiemy się, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem i nie zalega z opłatami wobec tych instytucji. Historię firmy można również sprawdzić w KRS. Oprócz tego po więcej danych warto zwrócić się do któregoś z biur informacji gospodarczej funkcjonujących w Polsce. Dają nam możliwość pobrania raportu na temat interesującego nas przedsiębiorstwa, w którym wyróżnione będą informacje negatywne świadczące o długach firmy oraz informacje pozytywne o regulowanych terminowo zobowiązaniach.

Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem okazuje się jednak skorzystanie z usług portali wyspecjalizowanych w dostarczaniu informacji na temat przedsiębiorców. Część informacji za pośrednictwem takich serwisów uzyskamy za darmo, np. dane firmy, aktualną nazwę, adres, numery rejestrowe, ale również dane pochodzące z Giełdy Wierzytelności. Giełda taka zawiera oferty sprzedaży długów, zatem w łatwy sposób dowiemy się, czy firma, którą sprawdzamy, posiada zaległości płatnicze. Więcej informacji o przedsiębiorcach uzyskamy po zawarciu umowy i uiszczeniu stosownej opłaty. Zaletą tego rozwiązania jest jednak otrzymanie pełnego pakietu informacji na temat danego przedsiębiorcy. W jednym miejscu pobierzemy raport zarówno z wywiadowni gospodarczej, jak i z Rejestru Dłużników.

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji będziemy niestety zmuszeni skorzystać z metod płatnych. Możemy złożyć wnioski do ZUS i Urzędu Skarbowego – dzięki nim dowiemy się, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem i nie zalega z opłatami wobec tych instytucji. Historię firmy można również sprawdzić w KRS. Oprócz tego po więcej danych warto zwrócić się do któregoś z Biur Informacji Gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że ich usługi kosztują niemało. Decyzję o sprawdzeniu danych kontrahenta warto więc podjąć jedynie w uzasadnionych przypadkach.


Idealna wyszukiwarka firm dla Ciebie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Niezbędnik konsumenta

Niezbędnik konsumenta


Autor: Gabriela Przystupa


Artykuł opowiada o przepisach prawnych dotyczących zakupów


Zakupy – jedni je uwielbiają, inni nie, ale wszyscy się zgodzą, że bez nich nie da się żyć. Możliwości ich dokonania jest naprawdę wiele – sklep, internet czy sprzedaż wysyłkowa przy użyciu katalogów.

Co zrobić, gdy okaże się, że kupiony towar ma wady lub po prostu przestał nam się podobać? Kiedy możemy reklamować produkt? Czy potrzebny jest paragon? Jakie są obowiązki konsumenta, a jakie sprzedającego? A co z przedmiotem kupionym na wyprzedaży?


Zakupy to umowy zawierane miedzy kupującym a sprzedającym. W związku z tym możemy je reklamować np., gdy któraś ze stron stwierdzi naruszenie jej praw. Towar kupiony w sklepie oddajemy tylko w przypadku, gdy jest wadliwy. Jeśli stwierdzimy, że nowa sukienka brzydko na nas leży lub po prostu znudziła nam się, a nie ma widocznych uszkodzeń, to sprzedawca nie musi jej przyjmować. Chyba że prowadzi dobrą praktykę kupiecką, tzn. w określonym terminie uwzględnia zwroty i oddaje pieniądze lub dokonuje zamiany towarów, o ile posiadają metki i są nieużywane.


Rozporządzenia prawne


Warunki zwrotu gotówki za przedmiot wadliwy regulują przepisy Ustawy z 27 lipca 2007 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176 ze zm.). Zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami, kupujący ma prawo odstąpić od umowy, jeżeli naprawa lub wymiana towaru są niemożliwe, zbyt kosztowne albo narażałyby kupującego na znaczne niedogodności bądź gdy sprzedawca nie zdoła usunąć jego wady ani zastąpić innym w odpowiednim czasie, a uszkodzenie przedmiotu ma charakter istotny.


Zakupy w sieci


Inaczej sprawa ma się z produktami kupionymi przez internet (na aukcjach internetowych czy w sklepach on-line), przez telefon, u konsultantów albo akwizytorów. Są to tzw. umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorcy. W związku z tym kupujący ma ograniczony wybór towaru, dochodzi do zakupu z inicjatywy sprzedającego, a klient nie ma możliwości bezpośredniego obejrzenia danego przedmiotu. Dlatego ustawodawca wprowadził szczególną klauzulę chroniącą kupującego. W takim przypadku możemy oddać towar bez podawania przyczyny w ciągu 10 dni od daty zawarcia umowy lub otrzymania produktu, jeśli w terminie 10 dni poinformujemy o tym sprzedawcę. Bardzo ważne jest, abyśmy powiadomili o rezygnacji sprzedającego na piśmie – nie wystarczy oświadczenie ustne złożone np. przez telefon. Warto przy tym powołać się na przepisy z 2 marca 2000 roku dotyczące warunków zwrotu towaru i odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość (Dz.U., nr 22 poz. 271 ze zm., Ustawa o ochronie niektórych praw konsumenckich i odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny).


Letnie wyprzedaże


Wakacyjne okazje w sklepach kuszą i nęcą. Buty za półdarmo, spódnica, żakiecik czy garnitur w obniżonych cenach. Może się jednak zdarzyć, że kupiony przez nas towar jest wadliwy. Sprzedawca musi przyjąć go do reklamacji nawet w sytuacji, gdy został nabyty na wyprzedaży i niczego nie zmienia fakt, że np. w przymierzalni wisiała informacja o nieprzyjmowaniu zwrotów. Taki produkt możemy reklamować zawsze, gdy stwierdzimy, że miał jakieś uszkodzenia i nie byliśmy tego świadomi w chwili zakupu.


Dwa lata na reklamacje bez paragonu


W ciągu dwóch lat sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamowanego towaru. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy klient wiedział o wadzie produktu przed zakupem. Okazuje się też, że nie jest konieczny paragon. Oczywiście, pokazując go, o wiele łatwiej dogadać się z handlowcem, ale jak czytamy na stronach UOKiK-u, paragon fiskalny jest tylko jednym z dowodów na to, że doszło do transakcji. Inne to np. świadek (osoba, która towarzyszyła nam podczas zakupów), wydruk z terminalu kart płatniczych, wyciąg z karty kredytowej, wydanie przez sklep na żądanie kupującego pisemne potwierdzenie zawarcia umowy czy faktura VAT.


Reklamacja a gwarancja


Prawo do reklamacji przysługuje bez konieczności okazywania tzw. gwarancji i przysługuje każdemu, kto dokonał zakupu towaru. Stanowi ona jedynie dodatkowy aneks, który zwiększa uprawnienia klienta. Podstawowym źródłem przywilejów kupującego jest Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Przepisy nie dotyczą jednak umów, których przedmiot to nieruchomości (zarówno gruntowe, lokalowe, jak i budynkowe), wierzytelności, prawa autorskie, patenty, prawa do znaku towarowego i inne. Tyle teorii.


W codziennym życiu gwarancja stanowi realne pomniejszenie uprawnień konsumenta, gdyż o ile rozporządzenia ustaw są trwałe i niezmienne, to te wynikające z gwarancji mogą być znacznie uszczuplone. Zdarza się, że jest tam np. oznaczony znacznie dłuższy okres odpowiedzi gwaranta, jak również inne określenie przypadków uprawniających do odstąpienia od umowy. Co zatem zrobić, gdy trafimy na szczególnie opornego sprzedawcę, który zażąda od nas posługiwania się gwarancją?


Najlepiej powołać się na artykuł 13. ust. 4. Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Określa on, że nie musimy okazywać i korzystać z gwarancji, jeżeli reguluje ona nasze prawa gorzej niż ustawa. Gdyby to nie pomogło, warto przypomnieć Ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, jak również Ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Zgodnie z art. 5. tej pierwszej, błędne informowanie na temat uprawnień klienta, w tym przypadku uzależnienie przyjęcia reklamacji od okazania gwarancji, stanowi działanie bezprawne. Według artykułu 24. drugiej wymienionej ustawy, jest to zagrożone karą pieniężną nakładaną przez prezesa UOKiK-u, sięgającą nawet 10% rocznego przychodu.


Okazuje się, że w życiu nic nie jest proste, nawet zakupy. Bardzo ważne, abyśmy przy kupnie produktów nie ulegali impulsom. Unikniemy kłopotów, nabywając towary z głową. Jednak w przypadku konieczności złożenia reklamacji, nie dajmy ponieść się emocjom i pamiętajmy o swoich uprawnieniach. Warto nawet pobieżnie przejrzeć ustawy, które mogą stanowić niezbity argument w czasem nieuniknionych sporach z handlowcami. Nie ma jednak powodu do zmartwień – nieuczciwi sprzedawcy boją się świadomych konsumentów, gdyż doskonale zdają sobie sprawę z tego, że prawo nie jest po ich stronie.


Gabriela Przystupa

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co można wrzucić w koszty prowadząc firmę IT?

Co można wrzucić w koszty prowadząc firmę IT?


Autor: Monika Dywijska


Prowadząc własną działalność gospodarczą jesteśmy zmuszeni do ponoszenia pewnych kosztów. Niektóre z nich możemy wrzucić w koszty firmy, dzięki czemu obniżmy swój comiesięczny podatek dochodowy. Kosztami są wszystkie wydatki poniesione w związku z zdobywaniem przychodów, jest to bardzo elastyczny zapis, z którego można spokojnie korzystać.


Sprzęt do pracy

Bez wątpienia branża IT nie może obyć się bez sprzętów do pracy. Oczywiście podstawowym narzędziem, dzięki któremu przedsiębiorca zdobywa dochód jest komputer, który bez obaw można wrzucić w koszty, w końcu to on jest głównym narzędziem do pracy. Takie przedmioty jak tablet, telefon, drukarka, router również są sprzętami, które bez obaw możemy zaliczyć jako nasze koszty. Warto również brać faktury za wszystkie małe rzeczy, które kupujemy a bez nich nasza praca jest dużo trudniejsza. Nawet jeśli są to drobne sprzęty takie jak pendrive, przejściówka do kabla, czy dysk przenośny możemy wrzucić je w koszty. Pomimo tego, że kwoty za zakup tych sprzętów są drobne i wydaje się, że nic nie zmienią w naszych kosztach, warto brać na nie faktury. W przeciągu miesiąca za te drobnostki może uzbierać się całkiem pokaźna kwota, którą odpiszemy sobie z podatku dochodowego. Jeśli korzystasz z specjalistycznych programów możesz je również wrzucić w koszty, ale ich charakterystyka bezpośrednio powinna odpowiadać prowadzonej przez Ciebie działalności. Nie możesz na przykład do kosztów zaliczyć oprogramowania statystycznego jeśli jesteś grafikiem.

Wiedza, którą warto wrzucić w koszty

Branża IT jest bardzo silnie rozwijającym się działem. Osoby, które chcą być na bieżąco systematycznie muszą poszukiwać nowej wiedzy, a co za tym idzie ciągle muszą kupować książki a przynajmniej czasopisma branżowe. To wszystko można wrzucić w koszty, w końcu są to produkty niezbędne nam do prowadzenia działalności. To samo dotyczy kursów i szkoleń tematycznych. Jeśli wybieramy się na jakieś szkolenie z branży IT warto wziąć fakturę, bez przeszkód każdy kurs można wrzucić w koszty.

Miejsce pracy

Niezależnie od tego, czy osoba z branży IT prowadzi swoją firmę i zatrudnia pracowników, czy jest freelancerem z działalnością gospodarczą musi gdzieś pracować. W tej sytuacji wynajęcie biura jest sprawą oczywistą, którą można wrzucić w koszty. Odliczyć od podatku dochodowego można czynsz, opłaty za media, telefon i Internet, dzięki temu zbiera się całkiem pokaźna comiesięczna suma. W koszty można również wrzucić wszelkie środki czystości, z których w biurze korzysta się na co dzień. Jeśli wynajmujemy puste biuro jako koszt możemy potraktować również zakup mebli, ekspres do kawy i elementy dekoracyjne.

Samochód

Działania z branży IT często wiążą się ze spotkaniami z klientem, co oznacza, że potrzebujesz samochodu, aby uzyskać dochód, dzięki temu wszystkie opłaty związane z samochodem możesz wrzucić w koszty. Dzięki prowadzonej działalności możesz również wziąć samochód w leasing i odliczyć go sobie od podatku.

Możliwości odliczania podatku dochodowego jest wiele. Jednak jest jedna ważna zasada, nigdy nie przesadzaj i bądź uczciwy. W koszty wrzucaj przedmioty, które faktycznie są Ci potrzebne do zdobycia zarobku, dzięki temu uchronisz się od niepotrzebnej wizyty urzędników.


Ewedencję kosztów możesz prowadzić w Fakturowni - programie do faktur online. Funkcja opisana została tutaj: http://fakturownia.pl/ewidencja-kosztow.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Odwołanie prokury w spółce – co należy wiedzieć

Odwołanie prokury w spółce – co należy wiedzieć


Autor: Joanna Izik


Prokura jest instytucją, która pełni funkcję swego rodzaju pełnomocnictwa w spółce. Posiada ona szereg uprawnień dotyczących reprezentowania spółki, a co za tym idzie, ciąży na niej duża odpowiedzialność.


Warto jednak wiedzieć, iż raz powołaną prokurę można odwołać, co gwarantują odpowiednie przepisy prawne. Jakie sa rodzaje prokury oraz jak procedura jej odwołania wygląda w praktyce?

Funkcja prokury

Jak już wyżej wspomnieliśmy, prokura jest rodzajem pełnomocnictwa. Udzielane jest ono na mocy prawa osobie fizycznej, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. W zależności na zakres uprawnień, prokura może mieć formę prokury samodzielnej, łącznej, oddziałowej, jak również łącznej niewłaściwej.

Odwołanie prokury

Prokura może zostać odwołana w każdym momencie na podstawie art. 1097 kodeksu cywilnego. Najczęstsze przyczyny odwołania prokury to ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa, jego likwidacji bądź przekształcenia, skreślenia przedsiębiorcy z listy przedsiębiorców, jak również z powodu śmierci prokurenta.

W zależności od tego, jaką formę prawną posiada spółka, prawo do odwołania prokury posiada:

- każdy komplementariusz w spółce komandytowo-akcyjnej oraz komandytowej,

- każdy wspólnik z prawem do prowadzenia spraw spółki w przypadki spółki jawnej,

- każdy członek zarządu w spółce partnerskiej.

W spółkach kapitałowych prawo do odwołania prokury posiada zarząd spółki, przy czym w spółce z o.o. oraz spółce akcyjnej odwołać prokurę może każdy z członków zarządu pod warunkiem, iż umowa spółki nie stanowi inaczej.

Odwołanie prokury polega na jednostronnym złożeniu oświadczenia woli. Choć prawo nie narzuca rygoru złożenia tego oświadczenia w formie pisemnej, to ze względów bezpieczeństwa lepiej, jeśli właśnie taką formę będzie ono posiadało. Odwołanie prokury wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia zmiany w KRS, które musi nastąpić w ciągu 7 dni od daty jej odwołania.

Skutkiem odwołania prokury jest przede wszystkim utracenie uprawnień do reprezentowania spółki w sprawach sądowych raz pozasądowych oraz występowania w imieniu spółki w sprawach związanych z jej prowadzeniem. Odwołany prokurent ma obowiązek zwrócić spółce dokument prokury. Jeśli taka jest jego wola, może zażądać notarialnego odpisu tego dokumentu z datą jego wygaśnięcia.


Przeczytaj więcej: Jak odwołać prokurę

Źródło: Usługi prawne

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.