Co można wrzucić w koszty prowadząc firmę IT?
Autor: Monika Dywijska
Prowadząc własną działalność gospodarczą jesteśmy zmuszeni do ponoszenia pewnych kosztów. Niektóre z nich możemy wrzucić w koszty firmy, dzięki czemu obniżmy swój comiesięczny podatek dochodowy. Kosztami są wszystkie wydatki poniesione w związku z zdobywaniem przychodów, jest to bardzo elastyczny zapis, z którego można spokojnie korzystać.
Sprzęt do pracy
Bez wątpienia branża IT nie może obyć się bez sprzętów do pracy. Oczywiście podstawowym narzędziem, dzięki któremu przedsiębiorca zdobywa dochód jest komputer, który bez obaw można wrzucić w koszty, w końcu to on jest głównym narzędziem do pracy. Takie przedmioty jak tablet, telefon, drukarka, router również są sprzętami, które bez obaw możemy zaliczyć jako nasze koszty. Warto również brać faktury za wszystkie małe rzeczy, które kupujemy a bez nich nasza praca jest dużo trudniejsza. Nawet jeśli są to drobne sprzęty takie jak pendrive, przejściówka do kabla, czy dysk przenośny możemy wrzucić je w koszty. Pomimo tego, że kwoty za zakup tych sprzętów są drobne i wydaje się, że nic nie zmienią w naszych kosztach, warto brać na nie faktury. W przeciągu miesiąca za te drobnostki może uzbierać się całkiem pokaźna kwota, którą odpiszemy sobie z podatku dochodowego. Jeśli korzystasz z specjalistycznych programów możesz je również wrzucić w koszty, ale ich charakterystyka bezpośrednio powinna odpowiadać prowadzonej przez Ciebie działalności. Nie możesz na przykład do kosztów zaliczyć oprogramowania statystycznego jeśli jesteś grafikiem.
Wiedza, którą warto wrzucić w koszty
Branża IT jest bardzo silnie rozwijającym się działem. Osoby, które chcą być na bieżąco systematycznie muszą poszukiwać nowej wiedzy, a co za tym idzie ciągle muszą kupować książki a przynajmniej czasopisma branżowe. To wszystko można wrzucić w koszty, w końcu są to produkty niezbędne nam do prowadzenia działalności. To samo dotyczy kursów i szkoleń tematycznych. Jeśli wybieramy się na jakieś szkolenie z branży IT warto wziąć fakturę, bez przeszkód każdy kurs można wrzucić w koszty.
Miejsce pracy
Niezależnie od tego, czy osoba z branży IT prowadzi swoją firmę i zatrudnia pracowników, czy jest freelancerem z działalnością gospodarczą musi gdzieś pracować. W tej sytuacji wynajęcie biura jest sprawą oczywistą, którą można wrzucić w koszty. Odliczyć od podatku dochodowego można czynsz, opłaty za media, telefon i Internet, dzięki temu zbiera się całkiem pokaźna comiesięczna suma. W koszty można również wrzucić wszelkie środki czystości, z których w biurze korzysta się na co dzień. Jeśli wynajmujemy puste biuro jako koszt możemy potraktować również zakup mebli, ekspres do kawy i elementy dekoracyjne.
Samochód
Działania z branży IT często wiążą się ze spotkaniami z klientem, co oznacza, że potrzebujesz samochodu, aby uzyskać dochód, dzięki temu wszystkie opłaty związane z samochodem możesz wrzucić w koszty. Dzięki prowadzonej działalności możesz również wziąć samochód w leasing i odliczyć go sobie od podatku.
Możliwości odliczania podatku dochodowego jest wiele. Jednak jest jedna ważna zasada, nigdy nie przesadzaj i bądź uczciwy. W koszty wrzucaj przedmioty, które faktycznie są Ci potrzebne do zdobycia zarobku, dzięki temu uchronisz się od niepotrzebnej wizyty urzędników.
Ewedencję kosztów możesz prowadzić w Fakturowni - programie do faktur online. Funkcja opisana została tutaj: http://fakturownia.pl/ewidencja-kosztow.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Niestety, początki w branży IT są ciężkie, trzeba sporo pieniędzy aby interes był opłacalny, widać to na opisanym przez ciebie problemie.
OdpowiedzUsuńW koszta można wrzucić wiele rzeczy ale najważniejsze, aby wziąć fakturę. Podstawa to dobre komputery oraz przydatne kursy.
OdpowiedzUsuńSprzęt czy szkolenia dla firm to jedne z lepszych profitów działalności. :-)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńPamiętajmy również o monitoringu infrastruktury IT aby zapobiegać problemom odnośnie systemów oraz aplikacji w firmach. Informatyka w biznesie przynosi duży zysk więc trzeba o nią odpowiednio dbać.
OdpowiedzUsuń