sobota, 18 grudnia 2010

Dochodowe inwestycje Gulbenkiana

Dochodowe inwestycje Gulbenkiana


Autorem artykułu jest Li Li




Rachunki dla wielu firm to źródło zarobku, a dla niektórych przedsiębiorców, biznesmenów to źródło udręki albo radości. Było i wciąż jest wiele takich osób, które wykorzystywały swój zmysł nie tylko do rozwijania firm, ale także do umiejętnego lokowania zarobionych pieniędzy

Niewątpliwie taką postacią nietuzinkową, dla której rachunki i dobre inwestycje stały się podstawą późniejszej bajecznej fortuny, jest Calouste Sarkis Gulbenkian, ormiański biznesmen i kolekcjoner. Calouste Sarkis Gulbenkian jest znany z niezwykłej kolekcji, którą można oglądać w Lizbonie. Pierwsze pieniądze, jakie Gulbenkian otrzymał od ojca, przeznaczył na zakup starych monet na targu. Ale zbieranie starych numizmatów to była tylko część jego pasji kolekcjonerskiej. Eksponaty zebrane przez Gulbenkiana to świadectwo nie tylko jego możliwości finansowych, ale i niezwykłej znajomości historii sztuk oraz jego preferencji kolekcjonerskich.

Ale aby zgromadzić tę niezwykła kolekcje, Calouste Sarkis Gulbenkian musiał najpierw umiejętnie inwestować pieniądze. W 1907 roku jest jednym z założycieli i udziałowców Royal Dutch Shell, firmy zajmującej się eksploracją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. W 1912 roku Gulbenkian był jednym z założycieli Turkish Petroleum Company. Po rozpadzie Imperium Ottomańskiego firma Turkish Petroleum Company otrzymała koncesję na eksplorację bogatych złóż ropy naftowej w Iraku. A ponieważ chętnych do eksploracji zasobnych w ropę naftową złóż irackich było więcej, po długich negocjacjach utworzono konsorcjum firm pod nazwą Iraq Petroleum Company, a w nowej firmie Calouste Sarkis Gulbenkian zachował swoje udziały.

W chwili śmierci w lipcu 1955 roku Calouste Sarkis Gulbenkian był jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Sporą cześć swojej olbrzymiej fortuny Gulbenkian przeznaczył na utworzenie fundacji, która miała opiekować się jego kolekcją oraz wspierać działania naukowe, edukacyjne, charytatywne i artystyczne.

Fundacja Calouste’a Gulbenkiana utworzyła w Lizbonie Muzeum Gulbenkiana, które zostało otwarte w 1969 roku. Można w nim podziwiać tylko cześć kolekcji Gulbenkiana. Zwiedzający mogą zobaczyć dzieła sztuki orientalnej i klasycznej (między innymi z Grecji, Persji, Mezopotamii, Egiptu). Znacząca część kolekcji to zbiór manuskryptów i rękopisów oraz obrazów.


---

Zobacz także:
- biuro rachunkowe Kraków
- biuro rachunkowe



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2 komentarze: