Pakiet franczyzowy – podręcznik operacyjny.
Autorem artykułu jest Perone
Zdecydowaliśmy się skorzystać z systemu, jakim jest franczyza. Warto zapoznać się z jednym z głównych elementów naszej współpracy z franczyzodawcą.
Podręcznik operacyjny, jako że jest spisem zasad obowiązujących we współpracy franczyzodawcy z franczyzobiorcą. Ma on do spełnienia dwa główne zadania. Pierwszym jest zaprezentowanie zasad współpracy a drugim wykaz wszelkich wytycznych adresowanych do franczyzobiorców.
Aby był zrozumiały dla każdego powinien być napisany językiem prostym i zrozumiałym. Poniżej zaprezentuję i pokrótce opiszę najważniejsze podrozdziały jakie musi zawierać ten podręcznik.
Pierwszy z elementów podręcznika to wprowadzenie. Tutaj franczyzodawca musi zaznaczyć czego będzie od nas oczekiwał i jaką pomoc nam oferuje w ramach franczyzy. W wprowadzeniu tym zawarte powinny być takie podstawowe informacje jak wymagania odnośnie opłat franczyzowych oraz ogólnych zasad naszej współpracy.
Następny element to wyposażenie. Jak sama nazwa wskazuje to wykaz wyposażenia potrzebnego do naszej firmy, abyśmy mogli idealnie wpasować się do sieci dystrybucyjnej naszego franczyzodawcy w ramach systemu, jakim jest franchising. Należy w tym miejscu zawrzeć wszelkie informacje dotyczące usuwania usterek. Mogą one być spisane jako wyszczególnienie możliwych usterek i opis zwalczania ich.
Ponadto powinien być tu zawarty wykaz telefonów do dostawców i innych ważnych osób w przedsiębiorstwie. Kolejny podrozdział powinien zawierać wykaz wszystkich standardowych formularzy, które obowiązują w firmie franczyzodawcy. Należeć do nich mogą np. umowy o pracę. Następny podrozdział to powinna być książka telefoniczna zawierająca wszelkie ważne telefony obowiązujące w naszej sieci franczyzowej. Mogą to być np. telefony do dostawców,przedstawicieli różnych działów.
Podsumowując jest to zaledwie kilka elementów, ale niezmiernie ważnych w systemie, jakim jest franczyza. Pomagają one regulować kwestie,których zrozumienie i wcześniejsze uzgodnienie jest niezbędne do bardzo dobrej współpracy pomiędzy franczyzobiorcom i franczyzodawcą.
---Perone
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz