czwartek, 14 sierpnia 2014

Remont mieszkania z rynku wtórnego

Remont mieszkania z rynku wtórnego


Autor: Abete


Rynek nieruchomości przepełniony jest ofertami z rynku pierwotnego i wtórnego. Rynek pierwotny to zazwyczaj mieszkania do wykończenia, rzadziej te pod klucz. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba liczyć się z remontem. Oczywiście, nie każde mieszkanie wymaga kapitalnych zmian.


Na co warto zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie z rynku wtórnego? Nawet jeżeli dysponujemy dodatkową gotówką, którą pragniemy przeznaczyć na dostosowanie zakupionego mieszkania do naszych wymagań, zwróćmy uwagę na stan techniczny całego budynku oraz interesującego nas mieszkania.

W wielu miastach Polski wiele jest starych kamienic, których stan pozostawia wiele do życzenia. Oferty sprzedaży mieszkań z takich budynków są częste na internetowych giełdach nieruchomości. Zanim podpiszemy umowę kupna i sprzedaży, sprawdźmy kilka istotnych rzeczy.

Po pierwsze stan techniczny budynku. Największym zagrożeniem dla budynków jest woda. Potrafi ona zdziałać wiele złego. Mając w pamięci kilka powodzi, które nawiedziły m.in. stolicę Dolnego Śląska w ostatnim dwudziestoleciu, warto sprawdzić konstrukcję budynku, czy nie została ona naruszona lub podniszczona przez żywioł. Warto zatem wynająć fachowca, który będzie w stanie określić stan fundamentów i stropów w kamienicy. Wiele starych mieszkań ma jeszcze drewniane stropy. Zalanie ich przez powódź może się wiązać z koniecznością osuszania lub wymiany. Niestety, są to bardzo kosztowne przedsięwzięcia.

Skoro mowa o wodzie i jej niepożądanym działaniu, nie sposób nie wspomnieć o wilgoci w mieszkaniach. Jak sprawdzić, czy w interesującym nas lokum jest wilgoć? Zajrzyjmy w odległe kąty mieszkania. Jeżeli w mieszkaniu jest wilgotno w rogach i kątach, gdzie jest najchłodniej, może odpadać farba, schodzić tynk. Czasami charakterystyczne plamy wilgoci rzucają się od razu w oczy.

Osuszanie budynku w skrajnie trudnych przypadkach może pochłonąć kolosalne kwoty. Oczywiście, czasami wystarczy usprawnić wentylację, osuszyć ściany czy wykonać drenaż budynku, by problem zniknął. Widząc zatem mieszkanie z wilgocią, nie musimy go od razu odrzucać i definitywnie skreślać z listy interesujących nasz mieszkań. Ważne jest, by w naszej głowie zapaliła się ostrzegawcza lampka. W opisywanym przypadku warto przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego zasięgnąć porady fachowca i dowiedzieć się, czy będą problemy z rozwiązaniem kłopotliwej sprawy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz