wtorek, 29 stycznia 2013

Enron i agresywna księgowość

Enron i agresywna księgowość.

Autorem artykułu jest Li Li


Przypadek Enronu i innych firm, które zbankrutowały w wyniku działalności księgowych, to dowód na to, że nawet najwspanialsza marka może ulec korozji i stracić na wartości, a księgowy może zamienić się w wytrawnego złodzieja.

Im bardziej skomplikowana jest rachunkowość w firmie, tym bardziej pożądane jest biuro rachunkowe. Oczywiście, w XXI wieku już nie jest tak bardzo istotne, czy biuro rachunkowe znajduje się w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Zielonej Górze czy w jakiejś małej miejscowości. Przede wszystkim liczy się fachowość, rzetelność i uczciwość.

O tym, że standardy rachunkowości mogą być różne, przekonaliśmy się w ciągu ostatnich dwóch dekad. Słynne afery finansowe w ostatnich latach udowodniły, że te standardy rachunkowości są różnie rozumiane. Bankructwo takich firm jak Enron, Vivendi, WorldCom, Adelphia Communications czy Tyco to prosty dowód, że wielkie pieniądze kuszą. I ta pokusa jest na tyle duża, że ulegają jej ludzie odpowiedzialni za finanse w korporacjach czy dużych firmach.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych to odpowiedzialne i niełatwe zajęcie. A każde dobre biuro rachunkowe jest nieomal tak cenne jak worki ze złotymi monetami. A standardy rachunkowości wymagają również, by księgowi byli obdarzeni zaufaniem.

Niestety, przypadek Enronu i innych firm, które zbankrutowały w wyniku działalności księgowych, to dowód na to, że nawet najwspanialsza marka może ulec korozji i stracić na wartości, a księgowy może zamienić się w wytrawnego złodzieja.

Aby firma dobrze prosperowała, jej polityka rachunkowa musi być elastyczna. Niestety, czasami granica pomiędzy elastyczną rachunkowością a kreatywną, agresywną księgowością ulega zatarciu. I tak było w przypadku Enronu. Enron był jedną z największych firm w branży energetycznej w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ Enron w latach 90. XX wieku mocno się rozwijał i dużo inwestował, dlatego potrzebował sporo kapitału na swoje inwestycje. I z powodu zbyt dużych pożyczek wpadł w spiralę długów. Aby ukryć owe długi i związane z nimi odsetki, księgowi musieli fałszować księgi rachunkowe. Prowadzony przez lata proceder został w 2001 roku odkryty, a Enron musiał ogłosić bankructwo.

---

Zobacz także:
- tanie noclegi Kraków centrum
- wakacje w Bułgarii
- Szczawnica noclegi

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

10 komentarzy:

  1. Rzeczywiście - takie afery księgowe coraz częściej wychodzą na jaw. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobra jest taka, że ludzie coraz większą uwagę zwracają na wybór rzetelnego biura rachunkowego. Zła jest taka, że niektórzy wolą samodzielnie się rozliczać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Biuro rachunkowe www.eRachuba.pl jest zawsze do mojej dyspozycji. Takich księgowych ze świecą szukać!

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja polecam biuro rachunkowe www.eRachuba.pl - wyciągnęeli moją firmę z problemów księgowych. Jestem im bardzo wdzięczny!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy agresywna księgowość to dobre rozwiązanie? Ja korzystam od dawna z księgowości internetowej i jestem zadolony
    http://szybkafaktura.pl/

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety jeśli chodzi o samą księgowość to ja się na tych kwestiach nie znam. Właśnie dlatego od samego początku polegam na biurze rachunkowym http://duet-sc.pl/ które moim zdaniem prowadzi księgowość mojej firmy znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Agresywna księgowość? To dla mnie coś nowego. Ogólnie się mówiło o czymś takim jak kreatywna księgowość, ale żeby jeszcze cos takiego? No muszę aż sprawdzić, co wynalezione przeze mnie biuro rachunkowe w Gdańsku oferuje. Wiecie, która opcja najlepsza? Trudno to sprawdzić ;) .

    OdpowiedzUsuń
  8. Warto zastanowić się, jak agresywna księgowość może wpłynąć na długoterminowy sukces firmy. Często zbyt optymistyczne podejście do raportowania może prowadzić do katastrofy. Jednocześnie to ważny temat do refleksji nad etyką biznesu i odpowiedzialnością korporacyjną

    OdpowiedzUsuń