piątek, 9 marca 2012

Import z Chin sposobem na biznes

Import z Chin sposobem na biznes

Autorem artykułu jest Jacek Fistaszek



Dziś każda już większa firma stawia na Chiny. W decyzji tej decydującą rolę odgrywa atrakcyjny koszt produkcji. W ślad za producentami poszli i importerzy. Import z Chin wzrasta niemal z dnia na dzień.

Dziś każda już większa firma stawia na Chiny. W decyzji tej decydującą rolę odgrywa atrakcyjny koszt produkcji. W ślad za producentami poszli i importerzy. Import z Chin wzrasta niemal z dnia na dzień.

Aby nawiązać korzystne znajomości i zdobyć dobre źródła dla importu z Chin niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Dzięki niemu łatwiej poruszać się po świecie handlu. Istnieje wiele przydatnych portali internetowych, dzięki którym import z Chin stanie się bliższy i poznamy jego tajniki. Właśnie na tematycznych stronach internetowych można znaleźć dane o producentach, eksporterach i hurtowniach w Chinach. Import z Chin należy rozpocząć od znalezienia wśród nich kontrahenta. Aby zyskać pewność o jego rzetelności warto przyjrzeć się forom internetowym, na których poruszany jest ten temat. Do wybranych firm należy wysłać zapytanie ofertowe. Odpowiedzi trzeba poddać dogłębnej analizie, korzystając z zebranych informacji na temat importu z Chin od doświadczonych handlarzy.

Sprowadzane towary, jeśli ważą powyżej 5kg są poddawane kontroli celnej. Szczególnie należy to brać pod uwagę, jeśli podjęty przez nas import z Chin może budzić zastrzeżenia prawne.

Warto przeprowadzić swoje indywidualne badanie rynku. W wyniku badania możemy zidentyfikować rynkową niszę, dzięki czemu podjęty import z Chin przyniesie wymierne korzyści w możliwie krótkim czasie oraz nie będzie skazany na brutalną konkurencję.

Oczywiście nie ma lepszego sposobu na poznanie partnera w interesach oraz oferowanego przez niego towaru jak osobista wizyta w Chinach. Kontrahent powinien być skłonny pokazać nam miejsce produkcji towaru. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, kto podejmuje decyzje w fabryce. Jego podejście do pracy odbija się na pozostałych pracownikach a więc na produkcję, jakość i dostawę, czyli ogół współpracy. Jeśli mamy zastrzeżenia do osoby decydenta, lepiej poszukać innego źródła importu z Chin.

Następnym obiektem obserwacji musi być wyposażenie fabryki. Można nawet poprosić o listę maszyn i ocenę ich, jakości. Jeśli kontrahent wydaje się być dobrym źródłem na import z Chin, a wyposażenie fabryki jest nieodpowiednie, nie wyprodukuje towaru zadowalającej, jakości.

Jeśli decydujemy się na import z Chin, a nie jesteśmy specjalistami warto zacząć od współpracy z pośrednikami. Oni mają duże doświadczenie i rozeznanie w imporcie z Chin. Wiedzą, które firmy produkcyjne są godne zaufania i mają dobry towar, zawsze zgodny z oczekiwaniami importera. Potrafią też przewidzieć rzetelność współpracy w zakresie terminowości i rozliczeń. Ceny oferowane przez pośredników są wyższe, ale w zamian za to korzystamy z ich doświadczenia i zdolności poruszania się w obszarze importu z Chin.

Nabierając doświadczenia w trakcie obserwacji pracy pośrednika - dane teleadresowe producentów, negocjacje, spostrzeżenia, dokumenty, formy współpracy i rozliczeń - sami z czasem bez większych problemów i obaw możemy podjąć się importu z Chin.

---

Artykuły na każdy temat


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

3 komentarze:

  1. Warto pamiętać aby przy imporcie z Chin działać z głową i nie dać się oszukiwać przez chińskie firmy. Chiny to nadal wiele możliwości, jednak również coraz więcej zagrożeń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z przedmówcą. Ryzyko przy imporcie towarów z Chin jest ciągle duże.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wydaje mi się, że bez znajomości języka pewnych rzeczy się nie załatwi. To jest must have.

    OdpowiedzUsuń