poniedziałek, 26 stycznia 2015

Firma jednoosobowa a spółka cywilna

Firma jednoosobowa a spółka cywilna


Autor: Natalia S


Masz pomysł na biznes. Dokładnie rozpisałeś wszystkie dane dotyczące tego, czym chcesz się zająć, jaka branża jest Ci bliska, jak zapatrujesz się na rynek docelowy. Brakuje Ci jednak pomysłu na to, jak sformalizować samą działalność.


Rodzaj, a raczej forma firmy, którą chcesz założyć to bardzo istotny aspekt, który w przyszłości zadecyduje o poniesionych przez Ciebie kosztach, opłacanych VAT-ach oraz formalnościach, o których będziesz musiał pamiętać.

Małe firmy wkraczające dopiero na rynek, których kapitał początkowy jest niewielki oraz których staż działania dopiero się rozpoczyna, mogą wybrać np. jedną z poniższych form działalności:

- Jednoosobową działalność gospodarczą;

- Spółkę cywilną.

To na ich analizie skupimy się w poniższym artykule. Jakie wady i istotne dla nas zalety ma każda z nich?

Sam sobie panem i władcą - czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak sama nazwa wskazuje, działalność tego typu opiera się w zasadzie na jednej osobie szefa i pracownika. Firma to rodzaj działalności, której przedstawicielem jesteśmy my sami. Jakie plusy?

Po pierwsze bezproblemowa, darmowa i szybka rejestracja działalności. Wszystkie formalności związane z założeniem tego rodzaju firmy jesteśmy w stanie załatwić w kilkadziesiąt minut, podczas wizyty w kilku placówkach (Urzędzie Miasta, Urzędzie Skarbowym, ZUSie). Co więcej, część czynności możemy także załatwić drogą internetową, bez wychodzenia z domu. Wszystko za darmo i przy odrobinie szczęścia także w miłym towarzystwie pań pracujących w Urzędach.

Działalność gospodarcza jest naszą własnością, to my zatem decydujemy o profilu firmy, ewentualnym jej rozszerzeniu oraz zmianach w jej organizacji. Mam tutaj na myśli także zawieszenie działalności, które może przecież nastąpić w każdym momencie.

Punktem wyjścia do działania naszej firmy jest wypełnienie wniosku CEIDG.

Z reguły nie ma większego problemu z poszczególnymi danymi. Jedyny problem, jaki może wyniknąć, to kody PKD, które określają charakter i zakres naszej działalności.

Kiedy spółka cywilna?

Podstawowa różnica między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką cywilną tkwi w ilości właścicieli. Pierwsza ogranicza się do jednego, druga zakłada obecność minimum dwóch osób, nazywanych ogólnie właścicielami firmy.

Spółkę cywilną powołujemy na mocy umowy notarialnej pomiędzy kilkoma wspólnikami zawsze w obecności notariusza.

W praktyce wygląda to tak, że aby powstała spółka, wszyscy wspólnicy muszą podpisać ze sobą umowę, a następnie zarejestrować swoje odrębne działalności gospodarcze.

W spółce cywilnej każdy wspólnik wnosi swój wkład pieniężny lub materialny, a następnie decyduje o tym, jak ma on zostać rozparcelowany i zainwestowany.

Prawo własności zostaje zatem podzielone na kilka osób.


http://www.vat-r.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz