Jeden z najbogatszych ludzi na świecie ujawnia swoje biznesowe sekrety...
Autor: Jack
Warren Buffett to imponująca postać. Grono jego bezpośrednich lub pośrednich podwładnych składa się z osiemdziesięciu ośmiu dyrektorów generalnych różnych spółek.
Nie ma współcześnie drugiego takiego człowieka, który kierowałby grupą bardziej utalentowanych menedżerów zarządzających tak zróżnicowanymi spółkami i uzyskiwałby tak spektakularne wyniki.
Oto zasady biznesowe, którymi kieruje się ten słynny przedsiębiorca i inwestor...
Warren zawsze zaczyna od wyboru właściwej branży m.in. charakteryzującej się brakiem wahań popytu. Chodzi o zakup odpowiedniej firmy działającej w korzystnych realiach ekonomicznych. Taka odpowiednia firma charakteryzuje się przede wszystkim tym, że wykorzystuje mniej kapitału niż generuje. Często ma to związek z produkcją wyrobów markowych, których nie trzeba zmieniać lub ze świadczeniem istotnej usługi, za którą można żądać wyższej ceny. W takiej firmie odpadają duże inwestycje w badania i rozwój oraz w zakup drogiego wyposażenia.
Kolejnym elementem odpowiedniej firmy jest trwała przewaga konkurencyjna. Taka firma sprzedaje wyjątkowy produkt lub usługę lub prowadzi niskokosztową działalność polegającą na sprzedaży produktów i usług, na które panuje nieustanne zapotrzebowanie. W efekcie tego firma osiąga wysoką marżę zysku lub wysokie obroty oraz ma niskie zadłużenie.
Warren jest znany także z delegowania wszystkich zadań i obowiązków. Uważa on, że jego pracownicy dysponują wiedzą ekspercką i że należy pozwolić robić im to, w czym są najlepsi i się nie wtrącać. Kiedy jeden z dyrektorów generalnych zadzwonił do Warrena z pytaniem o zgodę na zakup nowych odrzutowców firmowych ten mu odpowiedział: „To Twoja decyzja. To Ty kierujesz tą firmą.”
Warren przywiązuje ogromną wagę do znalezienia właściwego, dysponującego odpowiednimi cechami menedżera. Wie on, że zmiana menedżera jest czasochłonna i kosztowna, dlatego pierwszeństwo mają ludzie, którzy już wcześniej dowiedli swojej skuteczności. Jeśli nikogo takiego nie ma w pobliżu, to Warren szuka kogoś wewnątrz firmy lub prosi o rekomendacje partnerów biznesowych. Mało tego, najważniejsi menedżerowie muszą napisać list, z którego wynika, kto przejąłby po nich stanowisko, gdyby następnego dnia mieli umrzeć.
Ale kompetencje u menedżera to nie wszystko. Ważne są także odpowiednie cechy takie jak prawdomówność, uczciwość, inteligencja i pasja. Warren poszukuje wśród kandydatów na menedżerów także tzw. wewnętrznego umiejscowienia poczucia kontroli. Tacy ludzie przyjmują na siebie pełną odpowiedzialność, a nie obwiniają wszystkich wokół siebie. Warren uważa, że ludzie, którzy przyznają się do swoich błędów mają większe szanse na wyciągnięcie z nich wniosków. Idealny kandydat na menedżera potrafi również rozwiązywać pojawiające się problemy i traktuje je w kategorii wyzwań.
Menedżerowi, którego Warren już znajdzie musi bardziej zależeć na firmie niż na pieniądzach. Musi to być osoba, która z radością idzie do pracy, ponieważ kocha to co robi i jest dumna z tego czym się zajmuje. Najlepszym motywatorem jest właśnie zamiłowanie do wykonywanej pracy. Dodatkowym atutem takich ludzi jest to, że inspirują swoich współpracowników do osiągania wielkich rzeczy.
Warrenowi zależy także, aby jego menedżer potrafił utrzymywać w firmie koszty na jak najniższym poziomie. Niższe koszty powodują, że można taniej sprzedawać towar, który będzie dzięki temu bardziej atrakcyjny dla klienta i łatwiejszy do sprzedania dla firmy. Ten znany biznesmen zwraca uwagę u swoich menedżerów na dyscyplinę w kontrolowaniu niewielkich kosztów oraz na utrzymywanie na niskim poziomie kosztów w życiu prywatnym.
Warren oczekuje od menedżerów również koncentracji na długim okresie. Uczy ich, że wyniki w krótkim okresie często odbywają się kosztem wyników w długim okresie i że nie należy przejmować się krótkookresowymi wahaniami koniunktury.
Ostatecznie jednak dla Warrena liczy się skuteczność menedżera. Ocenia on skuteczność zarządzającego porównując jego wyniki z wynikami kolegów z branży. Wynika to z tego, że firma firmie nierówna. W firmie o znakomitej charakterystyce ekonomicznej nawet kiepski menedżer będzie świetnie się prezentował. Warren jest także wielkim zwolennikiem systemu wynagrodzeń opartego na wynikach, dlatego wypłaca premie menedżerowi za jego konkretny wkład w poprawę sytuacji firmy.
Skuteczne motywowanie swoich pracowników to kolejny klucz do sukcesu Warrena. Ten inwestor z Omaha docenia starania pracowników i zachęca ich do dalszej pracy. Chwali swoich ludzi przy każdej możliwej okazji, dzięki czemu dostarczają mu oni w przyszłości kolejnych powodów do pochwał. Jest również przekonany, że jego najważniejszym zadaniem jako menedżera jest inspirować swoich ludzi do osiągania doskonałości w wykonywanej przez nich pracy. Tacy zmotywowani pracownicy osiągają najlepsze możliwe wyniki, dzięki czemu firma osiąga maksymalną wydajność.
Autor: Jacek Pietrasiuk właściciel StrategieWzrostu.pl. Więcej artykułów na jacekpietrasiuk.pl.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz