niedziela, 25 stycznia 2015

Koniec ery tradycyjnej księgowości?

Koniec ery tradycyjnej księgowości?


Autor: Karina Farkos


Kto nie stoi w miejscu, ten się cofa – to zdanie dotyczy wszystkich sfer życia, jednak w biznesie jest to szczególnie istotne. Podążając za coraz tańszymi i efektywniejszymi rozwiązaniami, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na pożegnanie tradycyjnej księgowości, na rzecz tej internetowej.


Współczesny przedsiębiorca zazwyczaj jest w ruchu przez co potrzebuje rozwiązań, które nadążą za dynamicznym rozwojem firmy i zmianami, które w niej następują. Księgowość internetowa jest coraz częściej bardziej nieomylna i lepiej przystosowana do nowych warunków niż ta tradycyjna. Dzięki częściowemu procesowi automatyzacji – zmniejszone jest ryzyko błędu (co w przypadku księgowych niestety całkiem często się zdarza), a także koszty są stosunkowo niskie. Księgowość internetowa – pozwala na prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, wystawianiem faktur czy też korzystanie z porad profesjonalistów i regularny dostęp do dokumentów.

Nowoczesny biznes potrzebuje rozwiązań szytych na miarę – dostosowanych do zmiennych warunków i nowych koncepcji. Stąd też ważne, aby mieć dostęp do bazy klientów i wszystkich dokumentów – z każdego miejsca na ziemi – na wszystkich urządzeniach mobilnych. Świadomy przedsiębiorca powinien wiedzieć za co warto płacić, a za co niekoniecznie. Stąd też coraz więcej biznesmenów decyduje się na zastąpienie pani Krysi nowoczesnymi, mobilnymi rozwiązaniami.

Wśród funkcji jakie oferują programy do księgowości internetowej jest między innymi wygodne wystawianie faktur, wygodne prowadzenie KPiR online i ryczałtu, a do tego możliwość korzystania z porad profesjonalistów. Do tego, często możemy bez wychodzenia z domu przesyłać niezbędne dokumenty do urzędów skarbowych, a także liczyć na ich dokładną analizę i weryfikację – przez programy, a także przez profesjonalnych księgowych.

Księgowość internetowa przeznaczona jest dla dynamicznych firm, które cenią oszczędność czasu i pieniędzy. W czasach, gdy w Internecie spędzamy większość czasu – zarówno prywatnego jak i służbowego – przeniesienie centrum zarządzania firmą do sieci, wydaje się naturalnym krokiem. Możemy wówczas trzymać rękę na pulsie – a w razie wątpliwości zawsze mamy wgląd w dokumentację i szansę na konsultacje z doradcami.

Polski biznes coraz prężniej się rozwija, czego dowodem jest chociażby niedawny raport Banku Światowego „Doing Business 2013”. Badano tutaj poziom i łatwość w zakładaniu, rozwijaniu i prowadzeniu biznesu w 185 krajach. Eksperci badają dziesięć czynników, wpływających na łatwość prowadzenia biznesu – w tym roku Polska zanotowała wzrost m.in. w obszarze: rejestrowania tytułu własności, płacenie podatków, dochodzenie należności z umów oraz łatwość zakładania i kończenia działalności gospodarczej. Pogorszyła się za to dostępność do elektryczności, ochrona inwestorów i otrzymywanie pozwoleń na budowę.

Polska wyróżnia się błyskawicznym postępem i zniesieniem utrudnień dla młodych przedsiębiorców, dlatego Polska znów awansowała w rankingu aż o siedem pozycji, plasując się na 55 miejscu. Wszystko to dowodzi, że życie polskiego biznesmena powoli staje się łatwiejsze, warto więc iść za tą falą i ułatwić sobie zarządzanie dokumentami i finansami firmy.


KPiR bez tajemnic

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz