czwartek, 14 sierpnia 2014

Czy warto inwestować na dolnośląskim rynku nieruchomości?

Czy warto inwestować na dolnośląskim rynku nieruchomości?


Autor: Abete


To pytanie zadaje sobie z pewnością niejeden inwestor. Jak mądrze ulokować gotówkę, by w perspektywie kilku lub kilkunastu lat była dobrze oprocentowaną inwestycją? Czy opłaca się kupować mieszkanie z rynku wtórnego czy należy skupić się tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym?


Kupno mieszkania czy budowa domu to dla większości z nas inwestycja na całe życie. Jak zrobić, by była ona opłacalna i przyniosła nam określone zyski? Jeżeli zamierzamy ulokować nasze oszczędności w mieszkaniu powinniśmy mieć świadomość jakie mieszkanie jest najatrakcyjniejsze. Okazuje się, że Wrocławianie najbardziej cenią sobie mieszkania o powierzchni sześćdziesięciu lub siedemdziesięciu metrów kwadratowych, co przekłada się na dwa, trzy pokoje. Mieszkanie musi być dobrze rozplanowane. Absolutnie niedopuszczalne są pokoje przechodnie. Obniżają one znacznie wartość mieszkania.

Na wartość mieszkania we Wrocławiu ma znaczny wpływ jego lokalizacja. Mieszkanie ulokowane w centrum miasta są pewniejszą inwestycją. Ryzyko spadku ich wartości jest znikome. Nieco inaczej jest z mieszkaniami zlokalizowanymi na obrzeżach miasta. W perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat są one obarczone sporym ryzykiem. Osiedle, które obecnie jest na topie, w przyszłości może stracić swój urok i popularność. Oczywiście nie jest to przesądzone, nie mniej jednak ryzyko, w porównaniu do centrum Wrocławia, jest znacznie wyższe.

Należy mieć również świadomość, że wrocławski rynek nieruchomości jest już mocno ustabilizowany. Nie ma co liczyć na nagły wzrost cen mieszkań. Nagłe wzrosty wartości nieruchomości Wrocław ma już dawno za sobą. Należy liczyć się z tym, że odnotowanie wzrostu wartości nieruchomości będzie nieznaczne.

Ponieważ coraz więcej ludzi skupia się na budowie domków jednorodzinny na obrzeżach miasta lub w sąsiednich miejscowościach, dobrym pomysłem na inwestycję jest zakup gruntu. Najlepiej inwestować w działki budowlane lub te, które łatwo przekształcić w takie. Dobrą lokatą są grunty zlokalizowane w odległości od stolicy Dolnego Śląska niewiększej niż dwadzieścia pięć kilometrów. Zanim dokonamy zakupu ziemi, zwróćmy uwagę na infrastrukturę otoczenia. Działki z doprowadzonymi mediami lub mediami w zasięgu są pewniejszą inwestycją niż te nieuzbrojone. Zdobądźmy też podstawowe informacje o miejscowości, w której ulokowane są grunty – czy łatwo do niej dojechać, ile zajmuje średnio dojazd, czy są w niej sklepy, szkoły, przedszkola, jak zarządzana jest gmina. To wszystko ma wpływ na pomyślność naszej inwestycji.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz