niedziela, 24 czerwca 2018

Zakładanie spółki z o.o. w Polsce dla cudzoziemca

Zakładanie spółki z o.o. w Polsce dla cudzoziemca


Autor: Julia Wolińska


Obcokrajowcy coraz częściej decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej w Polsce. Jedną z najchętniej wybieranych form prawnych przez zagranicznych inwestorów jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której prowadzenie jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy.


Spółka z o.o. jest spółką kapitałową działającą w oparciu o przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. W kodeksie zawarte są także przepisy dotyczące rejestracji firmy w tej formie. Spółka z o.o. może zostać założona przez jedną lub więcej osób, które nazywamy wspólnikami. Wspólnicy posiadają liczne prawa i obowiązki. Jednym z nich jest konieczność wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego podczas procesu rejestracji spółki.

Rejestracja spółki z o.o. odbywa się w języku polskim. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona w sposób tradycyjny w urzędzie lub w sposób uproszczony przez Internet (S24).

Tradycyjna rejestracja spółki z o.o.

Tradycyjna rejestracja spółki jest długotrwałym oraz sprawiającym kłopoty procesem, zwłaszcza osobom spoza Polski, które biegle nie mówią w naszym języku. Podczas tradycyjnej rejestracji działalności w tej formie konieczna jest obecność notariusza, który sporządza umowę spółki w formie aktu notarialnego. Czas trwania rejestracji spółki w ten sposób może wynosić nawet kilka tygodni, a każdy, nawet najmniejszy błąd może spowodować konieczność ponowienia całego procesu rejestracji.

Osoba, która zdecydowała się na założenie spółki w sposób tradycyjny musi pamiętać o konieczności pokrycia kapitału zakładowego w wysokości 5000 złotych oraz o innych kosztach, którymi są opłata sądowa za wpis w wysokości 500 złotych oraz opłata za ogłoszenie o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego, które zamieszczane jest w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 złotych.

Rejestracja spółki w sposób uproszczony - S24

Drugim ze sposobów rejestracji spółki z o.o., z którego może skorzystać cudzoziemiec jest założenie działalności przez Internet. Zawiązanie spółki ma miejsce na specjalnej platformie teleinformatycznej udostępnionej w 2012 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pierwszym krokiem, w przypadku tej formy rejestracji jest założenie konta na platformie S24. W serwisie dostępne są wzory dokumentów, do których przedsiębiorca samodzielnie wprowadza dane zakładanej spółki. Dzięki temu obecność notariusza nie jest obowiązkowa, co oznacza niższe koszty rejestracji. Spółka zostaje zarejestrowana w maksymalnie 24 godziny od chwili przesłania wniosku do właściwego sądu rejonowego. Do podpisania dokumentów konieczne jest posiadanie w przypadku obcokrajowców kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Koszty jakie ponosi założyciel spółki to kapitał zakładowy, opłata sądowa za wpis do KRS w wysokości 250 złotych, opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 złotych oraz opłata manipulacyjna operatora płatności.


Zakładanie spółki z o.o. w Polsce dla cudzoziemca nie jest łatwe, dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowców.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

24 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy blog! Czekam na więcej. :)
    Ja zajmuję się porcelaną gastronomiczną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujące informacje. Czekam na kolejny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedy pojawi się kolejny artykuł? Dodajesz super wpisy, więc nie mogę doczekać się kolejnego tak samo interesującego wpisu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Będąc cudzoziemcem i mając firmę w Polsce dobrze jest raz na jakiś czas przylecieć do Polski. Nie należy się obawiać opóźnionego lotu, ponieważ w takiej sytuacji można walczyć o odszkodowanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzisiaj sprzedaż jest kluczem do rozwoju firmy - bez sprzedaży nie ma pieniędzy. Klienci są coraz bardziej świadomi i oczekują pomocy od sprzedawcy, a nie nachalnej sprzedaży. Odpowiednie podejście i zrozumienie klienta to klucz do sukcesu. Tego własnie nauczysz się na szkoleniu sprzedażowym Integrity Solutions https://integritysolutionspoland.pl/szkolenia-sprzedazowe-krakow/

    OdpowiedzUsuń
  6. Wpadłem na ten blog i bardzo dużo się dowiedziałem. Na pewno na ten blog wrócę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Potrzebujesz pracowitych pracowników? Postaw na pracowników z Azji https://www.jobspol.com/pracownicy-bangladesz-nepal.html

    OdpowiedzUsuń
  8. Z pewnością zakładanie spółki w Polsce przez cudzoziemca jest bardziej skomplikowaną sprawą, ale myślę, że z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej w Katowicach nie będzie z tym większego problemu.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dla laików to są dość skomplikowane sprawy dlatego uważam, że lepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa biznesowego

    OdpowiedzUsuń
  10. Dużo z tego blogu się dowiedziałem. Ciekawie ile osób wchodzi na ten blog.

    OdpowiedzUsuń
  11. Fajny blog. Warto na tym blogu przebywać bardzo długo.

    OdpowiedzUsuń
  12. Interesujący artykuł. Okazuje się, że obcokrajowcy nie mają wielu utrudnień podczas zakładania spółki w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  13. Rzeczywiście zakładanie spółki z o.o. w Polsce nie jest utrudnione dla cudzoziemców.

    OdpowiedzUsuń
  14. Jak widać cudzoziemcy nie mają utrudnień związanych z zakładaniem spółki z o.o. w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  15. Fajny blog . Pewnie dużo osób tutaj wejdzie.

    OdpowiedzUsuń