piątek, 15 lutego 2013

Licencjonowany Pośrednik w obrocie nieruchomościami to nie AGENT

Licencjonowany Pośrednik w obrocie nieruchomościami to nie AGENT.

Autorem artykułu jest Emilia Forgiel


"pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami".

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 1997 r. Nr 115, poz. 741, art. 179 ust.2) "pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami".

Każdy Pośrednik odwiedzający naszą nieruchomość powinien okazać taką legitymację. Wtedy mamy pewność, iż współpracujemy z osobą, która ma pełne uprawnienia do reprezentowania nas na rynku.

Uwaga na pośredników bez licencji

W Polsce istnieje ponad 15 tys. licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami. Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) szacuje jednak, że takim pośrednictwem w obrocie nieruchomościami zajmuje się nawet ok. 25–30 tys. firm. Kilka tysięcy osób robi to na czarno ! Pośrednictwem zajmują się też różne firmy doradcze, prawnicze, konsultingowe, choć formalnie i jawnie takiej działalności nie prowadzą.

Bardzo wielu Kupujących zadaje sobie pytanie, czy musimy korzystać z usług Pośrednika? Na rynku jest wiele ogłoszeń bezpośrednich, gdzie oferowane nieruchomości mogą odpowiadać naszym warunkom. Ale czy to są aby te najlepsze oferty? Czy nie lepiej skorzystać z profesjonalnej wiedzy i doświadczenia ?

Czy właściwie przygotujemy się do umowy przedwstępnej, wynegocjujemy dobrą cenę, sprawdzimy stan prawny i techniczny mieszkania ? Czy umiemy na pewno bezpiecznie zorganizować przelew ceny sprzedaży i wydanie lokalu oraz dopilnować wymeldowania, dopilnować dokumentów dla banku i innych ważnych formalności ?

Szereg pytań, a odpowiedź jedna:

Proszę Państwa, zdajmy się na transakcję z udziałem licencjonowanego Pośrednika.


Nie oferujmy swoich należności podejrzanym agentom bez licencji. Nie wpuszczajmy nieznajomych ludzi do naszych posiadłości! Działajmy profesjonalnie i z rozsądkiem.

wzór licencji Pośrednika Nieruchomości

Licencja Zawodowa Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

Aby to sprawdzić Pośrednika, należy zapytać o numer licencji i poprosić o małą legitymację, która każdy z profesjonalistów powinien mieć przy sobie.

Każda z Firm działająca na rynku posiada też ubezpieczenie OC, co oznacza, iż jeżeli pośrednik narazi nas na szkodę (np. nie sprawdzi stanu prawnego nieruchomości), będzie miał z czego wypłacić odszkodowanie.

UWAGA! Jeżeli pośrednik nie dysponuje takim ubezpieczeniem i licencją, to znaczy, że nie jest pośrednikiem, tylko oszustem i należy zrezygnować z jego usług. W Polsce jest zarejestrowanych 3 razy więcej agencji nieruchomości niż licencjonowanych pośredników. Oznacza to, że 2 na 3 biura działają niezgodnie z prawem, narażając swoich klientów na poważne ryzyko. To tak jakby ktoś otworzył gabinet lekarski i w nim leczył, nie będąc lekarzem.

Po drugie, należy unikać biur pośrednictwa nieruchomości, które żądają opłat z góry za przyjęcie zlecenia. Pośrednik powinien bez pobierania opłat udostępnić nam każdą ofertę, towarzyszyć przy oglądaniu mieszkania oraz doradzić, gdy potrzebujemy porady, a jego wynagrodzenie powinno być płatne po wykonaniu zlecenia, zgodnie z podpisaną umową pośrednictwa przy kupnie. Pośrednicy pracują przy pomocy innych osób, ale biorą za nich pełną odpowiedzialność, a osoby te powinny mieć pisemne pełnomocnictwa od pośredników.

Jak dokonać wyboru dobrego pośrednika?

Postarajmy się ustalić, czy pośrednik należy do jakiegoś stowarzyszenia, czy jego oferta znajduje się na stronie internetowej lub czy współpracuje z innymi biurami nieruchomości i systemem MLS (pozwala to na zdobycie ogromnej bazy danych o nieruchomościach bez konieczności odwiedzania kilku firm i składania kilku zleceń).

Zwróćmy uwagę na możliwość współpracy agencji nieruchomości z notariuszem, doradcą kredytowym.

Obserwujmy naszego Pośrednika. Zwróćmy uwagę na liczbę przedstawianych nam ofert i to, czy odpowiadają one naszym wymaganiom oraz jak zachowuje się pośrednik w kontaktach z klientami, czy potrafi być miły i kompetentny.

Podpiszmy umowę z jednym biurem, decydując się na kompleksową obsługę i reprezentację nas na burzliwym i skomplikowanym rynku nieruchomości. Pamiętajmy, iż odpowiednie wynagrodzenie zapewni nam wysoki poziom obsługi. Nikt nie świadczy darmowych usług. Przejrzyjmy oferty pośredników w prasie, Internecie, pismach fachowych (warto wybrać firmę specjalizującą się w sprzedaży nieruchomości w danej okolicy).

Zasięgnijmy opinii znajomych, którzy korzystali już z usług pośrednika.

Na zachodzie Klienci wybierają zwykle jednego licencjonowanego Pośrednika, który reprezentuje ich interesy. Jest to najlepszy sposób obsługi transakcji wypracowany przez lata. Może kiedyś my również zrozumiemy postęp cywilizacji i dojdziemy do perfekcji pracując wyłącznie z licencjonowanymi Pośrednikami w Obrocie Nieruchomościami.

Bądźmy profesjonalni w sprzedaży czy kupnie naszego majątku.

Skróty terminy:

MLS- Profesjonalny System Wymiany Ofert stowarzyszonych Biur Pośrednictwa Nieruchomości

PFRN; Polska Federacja Rynku Nieruchomości

WSPON, SPON, DOLSPON itp.; regionalne profesjonalne Stowarzyszenia Licencjonowanych Posredników w Obrocie Nieruchomościami

Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami :

http://www.mi.gov.pl/2-482c0defdb3dc.htm

---

Autor:

Emilia Elżbieta Forgiel

Licencjonowany Pośredników w Obrocie Nieruchomościami nr lic. 10062

E-Expert Nieruchomości Kredyty Inwestycje

http://www.e-expert.org

Fragment książki "Psychologia Wnętrz - Dobra Energia" 2012

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz