niedziela, 22 lutego 2015

Trzecia Cnota: Od Annasza do Kajfasza - czyli nie będziesz włóczył swoich pracowników nadaremno!

Trzecia Cnota: Od Annasza do Kajfasza - czyli nie będziesz włóczył swoich pracowników nadaremno!


Autor: Marek Mrowiec


Za sukcesem niby "archaicznej struktury Kościoła", którą Ci z racji jej przetestowania przez dwadzieścia wieków jak najbardziej polecam.....


Za sukcesem niby „archaicznej struktury Kościoła”, którą Ci z racji jej przetestowania przez dwadzieścia wieków jak najbardziej polecam, stoi fundamentalny element każdego biznesu, o którym powinieneś pamiętać non stop – jasne ścieżki decyzyjne!

Na podstawie doświadczenia (Tobie zamiast 2000 lat wystarczy choćby i rok prowadzenia firmy, by to ustalić) widzisz, jakie małe i duże decyzje muszą być na co dzień podejmowane w trakcie świadczenia usług dla Klientów. Zamawianie towaru, zmiana decyzji o kolejności zleceń czy nawet coś tak prozaicznego jak kupno nowego krzesła biurowego – o tym wszystkim ktoś musi zadecydować. Jeśli nie będzie to unormowane, kolejka do Twojego biura sięgnie nieba bądź piekła – w zależności od tego, jakim szefem jesteś ;)

Idąc dalej tym tokiem rozumowania... Wewnętrzne ustalenia pokazują jasno KTO i JAKIE decyzje może podejmować (np. proboszczowie w całej Polsce mogą to i to, biskupi samodzielni mogą to i to, posiedzenie plenarne episkopatu może to i to), a co musi iść do samej głowy organizacji. Pozamieniaj teraz nazwy na: pracownik szeregowy, kierownik, zebranie cotygodniowe z kierownikami... i masz już jakiś ciekawy pomysł. Jeśli w swoich rozważaniach doszedłeś do tego, że jesteś papieżem u siebie – to jak najbardziej dobrze myślisz.

No i kolejna ważna sprawa. By taka opcja mogła działać, musi być spełniony jeszcze jeden warunek: jasne określenie, na podstawie jakich danych takie decyzje mają być podejmowane. W Kościele również te wytyczne są wyraźnie określone, a wyniki dokonanych wyborów przekazywane wyższym szczeblom.

Proboszcz wie, co musi pamiętać o swojej parafii i jak te dane przechowywać oraz kiedy i jakie informacje wysyłać do biskupa. Biskup również postępuje według tego schematu, składając raporty hierarchom wyżej postawionym. Wierni wiedzą, co się dzieje w przypadku zgłaszanych przez nich problemów, jakie decyzje zapadają i przez kogo są podejmowane.

Teraz zastanów się w jak prosty sposób możesz wprowadzić taki system w firmie i jak „cudowny” rytm pracy i podejmowanych decyzji można przez to osiągnąć! W Kościele ten idealny schemat trwa kilkanaście wieków i się sprawdza! Ty też tak możesz :)

Część pierwsza cyklu tutaj.


Marek Mrowiec - ekspert optymalizacji i porządkowania biznesu, wdrożeniowiec ISO 9001 www.SystemowyRozwojBiznesu.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz