czwartek, 26 listopada 2015

Jakich programów potrzebuje przedsiębiorca?

Jakich programów potrzebuje przedsiębiorca?


Autor: Monika Dywijska


W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z korzystaniem z wielu udogodnień w postaci m. in. komputerów. Pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo czasu, niemniej jednak kluczową kwestią jest tutaj zastosowanie odpowiednich programów wspomagających funkcjonowanie firmy.


Programy uniwersalne

Dobór stosownego oprogramowania jest podyktowany indywidualnymi potrzebami danej firmy oraz profilem jej działalności. Generalnie rzecz biorąc, programy komputerowe stworzone z myślą przedsiębiorcach można podzielić na trzy podstawowe kategorie, a mianowicie na programy uniwersalne, specjalistyczne oraz pomocnicze.

Programy uniwersalne doskonale sprawdzają się w każdym przypadku, ułatwiając prowadzenie wszystkich typów działalności. Dostępne są w dwóch formach – jako wielomodułowe systemy bądź pojedyncze moduły, który można ze sobą łączyć wedle konkretnych preferencji. W tym obszarze wymienia się m. in. programy do faktur, księgowości, a także obsługi magazynów, kadr oraz płac itp. Nie można również zapomnieć o pakietach biurowych umożliwiających np. tworzenie dokumentów, analiz czy prezentacji.

Programy specjalistyczne i pomocnicze

Co się zaś tyczy programów specjalistycznych, to mają one charakter typowo branżowy. Wspomnieć tutaj można chociażby o programach stosowanych w hotelarstwie i gastronomii, w szkołach, w biurach architektonicznych itp. W większości przypadków producenci sprzedają je razem z profesjonalnym sprzętem.

Pozostają jeszcze programy pomocnicze dedykowane rozmaitym działom funkcjonującym w ramach danej firmy. Są niezastąpione w rozmaitych kwestiach jak m. in. kontakty z klientami, analizy ekonomiczne czy zarządzanie dokumentacją.

Ważne uwagi

Niektóre programy dostępne są za darmo, za inne natomiast trzeba zapłacić. Najbardziej uzasadnione wydaje się jednak korzystanie z komercyjnego oprogramowania z uwagi na jego rozbudowane walory użytkowe. W darmowych programach pojawia się zbyt wiele ograniczeń i brakuje szeregu przydatnych opcji. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że w rachubę wchodzi wyłącznie oryginalne, legalne oprogramowanie.

Pamiętajmy, że oprogramowanie z powodzeniem można zaliczyć, jako koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że jest zgodne z działalnością, którą wykonujemy. Na pewno można do nich zaliczyć programy uniwersalne - pakiety biurowe, program do księgowości, czy oprogramowanie antywirusowe.


Jeśli zależy Ci na programie do faktur, poznaj funkcje Fakturowni: http://fakturownia.pl/funkcje-programu.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Może to banalne, ale przede wszystkim pakiet office. Oryginalny pakiet, który naprawdę usprawnia pracę w różnych środowiskach i niezależnie od rozszerzeń. Oprócz tego mi bardzo pomagają programy do fakturowania online. Skraca to wystawianie faktur do absolutnego minimum.

    OdpowiedzUsuń