środa, 24 stycznia 2018

Jak poprawnie wystawić fakturę?

Jak poprawnie wystawić fakturę?


Autor: Rafał Morawski


Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą musi udokumentować sprzedaż każdej usługi czy towaru. Ci przedsiębiorcy, który określili się jako VAT-owcy wystawiają faktury, natomiast pozostali, którzy nie zdecydowali się na płacenie podatku VAT, wystawiają rachunki.


Każda osoba, która prowadzi firmę musi zmierzyć się z wyzwaniem, które polega na wystawianiu faktur. Oczywiście zajmuje to trochę czasu, jednak należy skupić się na tym, aby faktury wystawiać poprawnie, tak aby potem nie narazić się z tego tytułu na żadne konsekwencje. Posługiwać można się specjalnymi programami do wystawiania faktur, które dostępne są w sieci internetowej. Wtedy istnieje duża szansa na to, iż faktury będą wystawione profesjonalne i nie będą miały żadnych uchybień. Na właścicielu firmy ciąży oczywiście obowiązek podatkowy, a więc wystawianie faktur VAT jest nieuniknione. Nie każdy posiada jednak na ten temat odpowiednią wiedzę, dlatego warto ją poszerzyć, ponieważ dzięki temu firmą można zarządzać poprawnie.

Różnice pomiędzy fakturami a rachunkami

Faktura VAT a rachunek to dwie zupełnie różne kwestie. Przede wszystkim oba elementy charakteryzują się tym, że dokumentując sprzedaż swoich towarów lub usług posługuje się jedynie fakturami lub rachunkami. Faktury wystawiane są przez właścicieli, którzy rozliczają się z VAT, a rachunki przez osoby, które z tego zrezygnowały. Na tym polega główna różnica pomiędzy tymi elementami, dlatego warto dobrać dla siebie najlepsze rozliczenia rozsądnie, po rozmowach ze specjalistami.

Faktury VAT - obowiązujące terminy

Każda osoba wystawiająca faktury VAT ma obowiązek wystawić je do 15. dnia każdego miesiąca po miesiącu, w którym towary oraz usługi zostały sprzedane. Nie można przekraczać takich terminów, za co grożą zainteresowanym naprawdę surowe kary. Oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe, które pozwalają na odstępstwa od reguł. Mowa tutaj o usługach budowlanych, ponieważ przedsiębiorcy budowlani mają aż 30 dni na wystawienie takich faktur, a więc w ich przypadku nie trzeba się spieszyć, aby uniknąć problemów. Ważne jest jednak to, aby pilnować terminów, dzięki czemu wszelkie kwestie formalne zostaną załatwione poprawnie, bez zbędnej zwłoki.

Co musi znaleźć się na fakturze?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, co musi konkretnie znaleźć się na fakturze. Przede wszystkim należy tutaj wymienić datę wystawienia faktury, numer podatnika, numer nabywcy, konkretną datę wykonania danej usługi, szczegóły transakcji, ilość sprzedanego towaru oraz jego cenę, wartość netto sprzedawanego towaru, upusty oraz zniżki, stawkę podatkową. Bez takich elementów faktura jest nieważna, na całe szczęście program do fakturowania obejmuje wszystkie te elementy, dlatego wszystkie najważniejsze pola wystarczy dokładnie wypełnić, a ma się wtedy całkowitą pewność tego, że wykonało się swoją pracę w stu procentach poprawnie.

Program do wystawiania faktur - zalety

W dzisiejszych czasach program do wystawiania faktur upraszcza życie wielu przedsiębiorcom. Dzięki takim programom można rozliczać się z faktur metodą online, co nie zajmuje zainteresowanym zbyt dużo czasu, który można dzięki temu przeznaczyć na prowadzenie firmy na zewnątrz. Programów do fakturowania jest jednak naprawdę wiele, lecz dzięki opiniom innych użytkowników będzie można przekonać się, które konkretnie z nich są najchętniej polecane, a potem można wykorzystać go na własnym przykładzie. Wystarczy wprowadzić do takiego programu niezbędne dane, a po krótkim czasie faktura zostanie wygenerowana i będzie można się z niej rozliczyć. Zdecydowana większość takich faktur posiada w swoim asortymencie bazę klientów, co znacznie usprawnia pracę przedsiębiorców, dlatego też z programów można korzystać nie tylko w sposób profesjonalny, ale też bardzo ekspresowy. Dzięki takim programom nie trzeba obawiać się również kontroli z Urzędu Skarbowego, gdyż wszystkie niezbędne rozliczenia będą znajdowały się w komputerze i będzie można oddać je do wglądu podczas kontroli.

Korekta faktury

W niektórych przypadkach fakturę VAT powinno się skorygować. Skorygować fakturę powinno się zwłaszcza wtedy, gdy sprzedany towar został zwrócony do sprzedawcy, ale też wtedy gdy zwrócone zostaną wszelkie zaliczki oraz przedpłaty. Korygowanie następuje również po zmianie ceny towaru sprzedawanego względem uwzględnionej wcześniej ceny w fakturze pierwotnej.


Firma RAFSOFT - producent Faktura VAT 2018 - niedrogi i intuicyjny program do fakturowania

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

35 komentarzy:

  1. Za niedługo zakładam swoją firmę i takie porady na pewno mi się przydadzą. Nie jestem jeszcze dobrze zorientowany w tematach faktur, dlatego na pewno skorzystać z twojego poradnika. Powodzenia w dalszej pracy i czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po takim artykule faktury nie będą już trudnością :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dużo cennych porad. Sam myślę o rozkręceniu własnego biznesu, jednak kwestie finansowe, rozliczeniowe mnie trochę przerażają. Świetnie, że są takie miejsca jak Twój blog. Oby tak dalej. Czekam na kolejne posty!

    OdpowiedzUsuń
  4. Narzędzia umożliwiające natychmiastowe wystawienie faktur są bardzo dobre i warto z nich skorzystać (zwłaszcza w przypadku posiadania własnego e-commerce). Dzięki temu mamy kontrolę nad wystawianymi fakturami, które są wydawane niemalże natychmiast po zaksięgowaniu środków na koncie ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki za rady, są bardzo pomocne :) Przy okazji tematu podrzucę jeszcze stronkę https://nfg.pl/porady/lista/wszystkie/jaki-rodzaj-faktoringu-bedzie-najkorzystniejszy-dla-twojej-firmy- , gdzie mowa co zrobić w przypadku kiedy klienci nie opłacają terminowo faktur. Na pewno się przyda, bo niestety bardzo często do takich sytuacji dochodzi

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy i pomocny wpis! A czy przy wystawianiu faktur korzystasz z podpisu elektronicznego? Czytałam, że to bardzo chętnie wybierane przez przedsiębiorstwa rozwiązanie. Zapewnia ono znacznie sprawniejsze załatwianie formalności związanych z fakturami elektronicznymi, e-deklaracjami czy sprawozdaniami finansowymi.

    OdpowiedzUsuń
  7. wystawianie faktur jest proste jak dla mnie, u mnie w skupie aut jak ktoś chce fakturę na zakup części używanych do z marszu ją wystawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. oj tak, faktury są bardzo ważne, szczególnie jak się ma działalność usługową (ja mam zespół na wesele), z klientem się krótko gada, a potem wszyscy sobie przypominają że chcą rachunki

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli wystawiamy fakturę, to trzeba mieć drukarkę do faktur. Ja stawiam na wydruk wysokiej jakości.

    OdpowiedzUsuń
  10. Tak jak przedsiębiorca musi pilnować terminów wystawienia faktury tak kontrahent powinien pilnować terminu jej zapłaty. Wiemy jednak jak to bywa w praktyce, często dopiero upomnienie skutkuje uregulowaniem należności. Dlatego dobrze by przypomnienie o zapłacie wysyłane było do klienta automatycznie. Takie możliwości daje system https://monpay.pl/. W naszej firmie widzimy dużą poprawę w terminowej zapłacie za faktury od kiedy korzystamy z tego narzędzia.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dużo pomocnych wskazówek, wartościowy wpis

    OdpowiedzUsuń
  12. Super wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

    OdpowiedzUsuń
  13. Przydatny "poradnik", ciekawie przedstawione informacje

    OdpowiedzUsuń
  14. ciekawe informacje i fajny blog

    OdpowiedzUsuń
  15. świetny blog i ciekawe treści.

    OdpowiedzUsuń
  16. Najlepszym sposobem na szybkie wystawienie faktury jest skorzystanie ze specjalistycznego programu. Polecam do tego celu narzędzie dostępne na stronie https://szybkafaktura.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo przydatne informacje... Ja ogólnie to planuję nawet w firmie wdrążyć takie oprogramowanie, jak optima krosno https://systemydozarzadzania.zetorzeszow.pl/systemy-dla-biznesu/comarch-erp-optima/ . Wydaje mi się, że z jego pomocą jeszcze łatwiej będzie mi zarządzać finansami w firmie, fakturami, przepływ wiadomości się poprawi itd.

    OdpowiedzUsuń
  18. To zagadnienie zdecydowanie powierzam księgowej

    OdpowiedzUsuń
  19. Wystawianie faktura jest dla mnie zawsze stresujące. Podobają mi się informacje które tu znalazłam.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ważne jest, aby pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów dotyczących wystawiania faktur, takich jak ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o rachunkowości.

    OdpowiedzUsuń
  21. Sprawami związanymi z wystawianiem faktur powinny zajmować się osoby kompetentne w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń
  22. Teraz już nikt nie powinien mieć problemu z wystawieniem faktury

    OdpowiedzUsuń
  23. Ważna i praktyczna wiedza dla przedsiębiorców! Poprawne wystawianie faktur to fundament prawidłowego funkcjonowania biznesu. Warto dbać o każdy szczegół, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z ewentualnymi nieścisłościami czy kontrolami.

    OdpowiedzUsuń