środa, 24 stycznia 2018

Spółki 2 letnie

Spółki 2 letnie


Autor: Julia Wolińska


Spółka jest formą prawną działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne bądź prawne, której funkcjonowanie oparte jest na umowie lub statucie. Podmioty te dzielimy na spółki osobowe i spółki kapitałowe.


Do spółek osobowych zaliczamy:
- spółkę cywilną,
- spółkę jawną,
- spółkę partnerską,
- spółkę komandytową,
- spółkę komandytowo-akcyjną.

Spółki kapitałowe to:
- spółka akcyjna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

W Polsce niedoścignionym liderem jeżeli chodzi o ilość prowadzonych pod sobą firm jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Na założenie tego podmiotu decyduje się zdecydowanie największa ilość przedsiębiorców.


Spółka z o.o. może być założona zarówno przez jedną, jak i kilka osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Wyjątek stanowi wyłącznie inna jednoosobowa spółka z o.o.. Decydując się na założenie tego podmiotu, wspólnicy zobowiązują się do pokrycia kapitału zakładowego w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych. Jest to ustawowo przewidziane minimum, jednak zaleca się żeby środki te były wyższe, gdyż ułatwi to prowadzenie danej jednostki.


Ogromnym, atutem spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania zaciągane przez spółkę. W praktyce oznacza to, że za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada spółka całym swoim majątkiem. Wspólnicy są wyłączeni z odpowiedzialności, co gwarantuje ich prywatnym własnościom pełne bezpieczeństwo.

Do zasadniczych wad spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy konieczność prowadzenia księgowości pełnej, która jest niezwykle kosztowna, gdyż wymaga skorzystania z usług specjalistów. Ponadto podmiot ten podlega podwójnemu opodatkowaniu. Spółka z o.o. jako osoba prawna, musi zapłacić podatek dochodowy od osiągniętych zysków. Do jego regulacji zobowiązani są również jej wspólnicy jeżeli chcą wypłacić dywidendę. Jako jednak, że wszelkie należności reguluje spółka, wspólnik otrzymuje wypłatę netto.

Osoby zdecydowane na poprowadzenie firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo często decydują się na zakup gotowej jednostki. Tym sposobem w przeciągu jednej doby mogą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Ogromną korzyścią wynikłą z takiej transakcji jest możliwość nabycia spółki stażowej. Jest to spółka, która została wcześniej zarejestrowana, tak więc posiada wszelkie elementy, które pozwolą jej na natychmiastowe podjęcie działalności gospodarczej. Przez czas swojego istnienia na rynku podmioty te nie prowadziły jednak działalności gospodarczej toteż dysponują czystą historią gospodarczą, dzięki czemu ich nabycie jest całkowicie bezpieczne.

Niestety staż spółki znacznie podnosi jej cenę. Im dłuższą historię posiada dany podmiot tym większe są jego szanse na pozyskanie kredytu lub dotacji. Dysponuje także większą wiarygodnością dzięki czemu szybciej zdobędzie Klientów i partnerów biznesowych. Spółki 2 letnie stanowią złoty środek podczas zakładania działalności. Otoczenie biznesowe obdarza je ogromnym zaufaniem, jednocześnie można nabyć je w atrakcyjnej cenie.


Spółki 2 letnie zwiększają szansę na pozyskanie dofinansowania.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

23 komentarze:

  1. Dzięki za wpis, rozwiał kilka wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobry wpis mówiący o spółkach i jej rodzajach. Myślę, że w każdym wypadku staż firmy jest bardzo ważny i dzięki niemu osiągnąć możemy lepsze rezultaty. Pierwsza sprawa to większa zdolność kredytowa, a kolejna im dłużej firma na rynku tym bardziej jest wiarygodna – tak samo w przypadku spółek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny blog. Tego typu stronki są dla mnie ogromną inspiracją. Uwielbiam takie wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Osoby, które zastanawiają się nałożeniem spółki powinny przeczytać ten artykuł, gdyż warto zastanowić się nad formą spółki. Jest to szczególnie ważne, ponieważ każdy rodzaj spółki różni się od siebie i stosowany jest w konkretnych przypadkach ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Przed zdecydowaniem się na założenie spółki trzeba wiedzieć jakie są zalety i wady poszczególnej formy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobrze wytłumaczone, jest to wiedza, którą każdy powinien posiadać

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny blog. Interesują mnie blogi o takiej tematyce. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny blog. Interesują mnie blogi o takiej tematyce. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiele jest takich blogów, ale ten ma same ciekawe i prawdziwe informacje. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  10. Dzięki za ten post. Przydał się aby trochę odświeżyć info.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo interesująca tematyka. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Podoba mi się ten blog. Jestem pod wrażeniem. Interesuję się taką tematyką.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo fajny blog. Lubię blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  14. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad stworzeniem spółki razem z moim kolegą. Na razie jesteśmy na etapie analizy wszystkich kosztów, które musimy ponieść w każdym miesiącu. Jednak dużą zaletą jest możliwość dostania dodatkowych środków, które są naprawdę duże. Można za to kupić wiele profesjonalnego sprzętu, który na pewno pomoże nam w rozwoju spółki i znalezieniu nowych Klientów.

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetny blog. Lubię taką tematykę, interesuję się tym. Będę częściej tutaj zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka się tutaj znajduje. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka. Naprawdę jestem pod dużym wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  18. Wiele jest takich blogów, ale ten jest oryginalny i pełen pozytywnych informacji. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń