wtorek, 8 listopada 2016

Jaką formę działalności gospodarczej wybrać?

Jaką formę działalności gospodarczej wybrać?


Autor: Julia Wolińska


Jeśli podjąłeś się założenia własnej firmy i jesteś na etapie wyboru tego, jaką formę działalności gospodarczej wybrać, to koniecznie musisz zdać sobie sprawę z tego, iż jest to jedna z najważniejszych decyzji, która ma olbrzymi wpływ na dalszą działalność.


To właśnie od tej decyzji uzależniony będzie wpływ podejmowanych decyzji na działalność, odpowiedzialność za jej prowadzenie, a także sposób rozliczania podatku i dzielenie zysku.

Jaki wybór ma przyszły przedsiębiorca?

Podejmując decyzję o wyborze formy prowadzenia działalności, przedsiębiorca powinien określić to, jaki chce mieć wpływ na funkcjonowanie swojej firmy. Otóż jeżeli np. przedsiębiorca chce samodzielnie decydować o wszelkich sprawach firmy i nie chce w tej kwestii musieć konsultować się z innymi osobami, wówczas powinien zastanowić się nad wyborem jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak należy pamiętać, iż w tym przypadku również koszty oraz inne obciążenia finansowe muszą zostać pokryte przez tego jednego wspólnika.

Przejdźmy jednak do konkretów, a mianowicie do tego, iż przyszły przedsiębiorca ma do wyboru następujące formy prowadzenia własnej działalności:

- spółkę jednoosobową,

- spółkę jawną,

- spółkę partnerską,

- spółkę cywilną,

- spółkę komandytową,

- spółkę akcyjną,

- spółkę komandytowo-akcyjną,

- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warto jednak pamiętać, że wybór najlepszej formy prawnej dla firmy jest uzależniony od opracowanego pomysłu na prowadzenie biznesu. Osoby, które nie boją się ryzyka i chcą szybko zacząć, powinny zastanowić się nad wyborem jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak po pewnym czasie, a mianowicie, gdy firma zacznie się rozrastać, należy porządnie zastanowić się nad zmianą formy prawnej.

Drugą ważną kwestią jest sposób finansowania firmy. Jeżeli przedsiębiorca myśli o tym, aby zaciągać kredyty oraz pożyczki, wówczas najlepszym rozwiązaniem okaże się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego? Otóż dużym plusem tej formy jest to, iż w przypadku niewypłacalności lub utraty płynności finansowej, majątek przedsiębiorcy pozostaje nienaruszony, a należności ściągane są jedynie z majątku spółki.

Podsumowując – przedsiębiorca rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi szczególną uwagę przywiązać do przeanalizowania wszystkich możliwych form prawnych, które przepisy polskiego prawa przewidują dla początkujących przedsiębiorców. Należy zapoznać się z wymaganym kapitałem zakładowym, formą prowadzenia księgowości oraz rozliczania się z urzędami, a także obowiązkami spoczywającymi na wspólnikach danej spółki.

Przedsiębiorco, powodzenia w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności!


Jeżeli nie wiesz jaką formę działalności gospodarczej wybrać to skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

5 komentarzy:

  1. Witam, super blog , wiele się uczę dzięki niemu :)
    Jestem właścicielem firmy budowlanej, od jakiegoś czasu poszukuję firmy, która oferuje siatki min na rusztowania itd. Poszperałem troszkę w necie i natrafiłem na http://sieci-siatki.pl/ Czy znasz może tą firmę? Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna sprawa po rodzaju działalności to typ opodatkowania. Ja osobiście zdecydowałem się na kpir. Dla mnie to idealne uśrednienie - takie opodatkowanie jest dla mnie wygodne, a zarazem w miarę proste.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli chodzi o sposób finansowania firmy to zawsze można się postarać o dotacje unijne. Unia nie sfinansuje nam wszystkiego, ale jest mnóstwo programów dotyczących rozpoczęcia działalności, z których warto skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Warto zatrudniać pracowników ze wschodu z różnych krajów - nie tylko z Ukrainy. Jednym z takich krajów może być Nepal. Mieszkańcy tego kraju są pracowici i można znaleźć tam ludzi z doświadczeniem w wielu branżach. Agencją, która pomaga pozyskiwać takich pracowników jest dp workers, a ich oferta znajduje się na stronie wwww - https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-nepalu.html

    OdpowiedzUsuń
  5. Zakładając własny biznes warto skorzystać z porad prawnych doświadczonych w prawie gospodarczym prawników. Otwierając swoją działalność w Jastrzębiu Zdroju skorzystałem z takiego doradztwa i byłem bardzo zadowolony z porad jakie uzyskałem. Wspólnie z adwokatem dobraliśmy odpowiednią formę prowadzenia działalności gospodarczej i dogadaliśmy wszelkie szczegółowe kwestie. Taka pomoc była na prawdę potrzebna.

    OdpowiedzUsuń