wtorek, 8 listopada 2016

Zakładanie spółki z o.o.

Zakładanie spółki z o.o.


Autor: Julia Wolińska


Na początku zakładania własnej firmy, pierwszym dylematem, który się pojawia jest wybór odpowiedniej formy prawnej dla przedsiębiorstwa. Jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na zakładanie spółki z o.o., to musi wiedzieć, iż w jej przypadku wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania prowadzonej firmy własnym majątkiem.


Ze względu na to, iż formalności związane z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie są skomplikowane, jest ona uważana za najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formę na prowadzenie firmy.

Zanim jednak zakładanie spółki z o.o. znajdzie się na etapie finalnym, przedsiębiorca musi przebrnąć przez kilka etapów, które są niezbędne do tego, aby móc rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Tym sposobem przedsiębiorca kolejno powinien zająć się wywiązaniem z poniższych obowiązków.

1. Sporządzeniem umowy spółki, za której treść odpowiedzialni są wszyscy wspólnicy. Umowa ta musi mieć formę pisemną, a następnie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W treści umowy spółki z o.o. należy zawrzeć:

- nazwę oraz adres jej siedziby,

- przedmiot prowadzonej działalności,

- kwotę wnoszonego kapitału zakładowego,

- określenie informacji na temat udziałów spółki,

- jeśli został określony, to czas na jaki założona została spółka.

2. Dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego danej spółki w KRS, a więc Krajowym Rejestrze Sądowym. Czas na wykonanie tego zadania określony został na 6 miesięcy od dnia podpisania sporządzonej przez wspólników umowy spółki. Wnioskiem zgłaszającym spółkę do rejestru jest KRS-W3, który może zostać złożony jedynie w sądzie rejestrowym właściwym co do siedziby spółki. Bardzo istotne jest to, aby do wniosku dołączyć również druki takie, jak:

- KRS-WE, który zawiera wszelkie informacje o wspólnikach,

- KRS-WM, który określa przedmiot działalności spółki,

- KRS-WK, który wymienia osoby upoważnione do reprezentowania spółki,

- KRS-WA, który informuje o oddziałach firmy (nieobowiązkowe),

- KRS-WL, który określa powołanych prokurentów oraz zakres ich obowiązków (nieobowiązkowe).

3. Spełnieniem dodatkowych wymogów narzucanych przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa, do których zaliczyć możemy:

- pozyskanie numerów REGON i NIP,

- założenie konta firmowego w banku,

- rejestrację firmy jako podatnika VAT,

- podjęcie decyzji o wyborze formy opodatkowania firmy.

Jeżeli przedsiębiorca wywiąże się ze wszystkich powyższych obowiązków, to śmiało może rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Z pewnością na początku pojawi się wiele kwestii, które będzie trzeba ustalić np. forma prowadzenia księgowości. Na wszystko przyjdzie czas i ze wszystkim przedsiębiorca na pewno będzie w stanie sobie poradzić. W razie wątpliwości i braku wiedzy w poszczególnych kwestiach, warto skorzystać z usług doradczych, które świadczone są przez osoby profesjonalne, wykształcone oraz doświadczone, co daje gwarancję podjęcia prawidłowej decyzji.


Sprawdź jak przebiega zakładanie spółki z o.o.!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

5 komentarzy:

  1. Często również poradzić się specjalistów, którzy doradzą co zrobić w naszym przypadku. Często bywa tak, że za szybko porywamy się z pewnymi krokami, a zrobienie czegoś innego mogłoby dać nam większe zyski. W biznesie jednak nie ma miejsca na pomyłki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Własna firma to duża odpowiedzialność, więc warto przed jej założeniem zastanowić się nad formą prawną działalności. Bardzo ciekawy wpis, w którym szczegółowo opisane zostały wszelkie aspekty podczas zakładania spółki. Oby tak dalej!

    OdpowiedzUsuń
  3. Witaj, bardzo podoba mi się Twój blog! Zawiera naprawdę dużo przydatnych informacji:)Ja niedawno założyłem firmę nie jest to jakiś bardzo duży biznes. Myślę, teraz dużo więcej niż kiedyś o mojej przyszłości dlatego postanowiłem dowiedzieć się nieco więcej o oszczędzaniu. Chciałbym jednak skorzystać z bardziej profesjonalnych możliwości, które istnieją na dzisiejszym rynku. Przejrzałem wiele firm i agencji i natrafiłem na http://www.openlife.pl/ . Czy Ty albo ktoś z Twoich znajomych korzysta z ich usług?

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie jestem na etapie rejestracji mojej pierwszej w życiu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym momencie zajmuję się wysyłaniem wniosku do ceidg. Przyznam, że tu pojawił się u mnie pierwszy problem, który na szczęście rozwiązałem generatorem takowego wniosku. Mam nadzieję na szybką pozytywną weryfikację by przejść do sedna swojego biznesu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli mamy tu pracodawców, którzy potrzebują noclegi dla pracowników to mogę polecić https://www.abinoclegi.pl/noclegi-pracownicze-katowice.html - miałem okazję z nimi współpracować i polecam zarówno pod kątem ceny jak i pod kątem warunków dla pracowników.

    OdpowiedzUsuń