sobota, 30 września 2017

Narzędzia CNC - podstawowe informacje

Narzędzia CNC - podstawowe informacje


Autor: Joanna Krysznia


Urządzenia CNC dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obracającym się detalem i nieruchomym narzędziem. Są to tak zwane tokarki CNC.


Drugi rodzaj to frezarki CNC - w nich detal jest nieruchomy, a narzędzie ruchome.

Czym jest CNC?

I na tym różnice w zasadzie się kończą. Reszta systemu CNC (alfanumerycznego) w zasadzie opiera się na tym samym, czyli na sterowaniu pracą sprzętu w oparciu o system cyfrowy. Jak to wygląda w praktyce? O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem takiej pracy? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Sterowanie urządzeniem

Żeby zrozumieć zasadę sterowania układem CNC, należy zapamiętać, czym jest układ współrzędnych. Bo właśnie na jego podstawie będziemy analizować, jak taka maszyna działa.

Interfejs urządzeń CNC jest bardzo prosty. W większości tego typu maszyn mamy do czynienia z programem, w którym zapisana jest specjalna tabela narzędzi i wymiarów. Są tu zdefiniowane poszczególne narzędzia i ich specyfikacja (na przykład promień). Podczas pracy maszyny CNC jej operator wprowadza do niej korekty, które przedkładają się na zmianę wymiaru poszczególnego detalu.

Narzędzia CNC

Narzędzia w maszynach CNC mogą być albo ruchome (frezarki), albo nieruchome (tokarki). W większości przypadków posiadają one swój własny promień, czyli specyficzny kształt, który ma ogromne znaczenie w kontekście dalszej obróbki.

Baza narzędzi CNC jest niesamowicie zróżnicowana. Chociażby w przypadku klasycznej tokarki mamy tu ucinaki, wytaczaki, przetaczaki, wiertła itd. Każde z nich ma swój kształt i każde ma swoją rolę.

Chłodzenie

Maszyny CNC nie mogłyby odpowiednio pracować bez dedykowanego chłodziwa. Składa się on najczęściej z roztworu substancji opartych na azocie i wody. Zbyt duża ilość wody jest niewskazana - w dalszej perspektywie doprowadza ona do rdzewienia detali. Zadaniem chłodziwa jest odpowiednie zabezpieczenie styku pomiędzy narzędziem a detalem.

Budowa

Jak są zbudowane maszyny CNC? Oto ich najważniejsze elementy składowe.

1. Komora - to w niej dochodzi do mechanicznej obróbki detalu.

2. Drzwi przesuwne - większość urządzeń CNC posiada specjalne drzwi, zabezpieczane przez układ elektromagnetyczny.

3. Szczęki - to w nich znajduje się detal. Są one zaciskane za pomocą ciśnienia hydraulicznego.

4. Głowica - to na niej osadzone są poszczególne narzędzia. Zwłaszcza dotyczy to tokarek CNC, w których mamy do czynienia z głowicą obrotową.


Sprawdź również: profesjonalne narzędzia CNC w sklepie online

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

14 komentarzy:

  1. Posiadając maszyny CNC nie można zapomnieć o niezawodnej maszynie do pakowania. Wycięty produkt trzeba odpowiednio zapakować, aby nie uległ uszkodzeniu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Profesjonalne maszyny to podstawa pracy w wielu zakładach. Tu również automatyka przemysłowa od https://wirautomation.pl super się sprawdzi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli prowadzisz firmę, w której wykorzystujesz dysze - sprawdź ofertę w firmie https://www.dyszeprzemyslowe.pl/glowice-myjace

    OdpowiedzUsuń
  4. Cenne informacje znalazły się w tym artykule

    OdpowiedzUsuń
  5. Maszyny i narzędzia przemysłowe potrafią generować bardzo dużo ciepła przy pracy, a przegrzana maszyna to przestój przy produkcji. Zawsze należy pamiętać o chłodnicy i wymiennikach ciepła.

    OdpowiedzUsuń
  6. inspirujące wpisy i fajne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń