sobota, 30 września 2017

Usługi księgowe dla spółek

Usługi księgowe dla spółek


Autor: Julia Wolińska


Przedsiębiorca decydujący się na otworzenie własnej działalności gospodarczej posiada obowiązek prowadzenia firmowej księgowości. Księgowość stanowi wyłącznie komponent rachunkowości.


Polega ona na rejestrowaniu zdarzeń gospodarczych, w ujęciu pieniężnym i ilościowym, które wpływają na zmiany w majątku przedsiębiorcy.

W zależności od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej prowadzenie księgowości może odbywać się w sposób pełny oraz uproszczony.


Księgowość uproszczona:
Stanowi zestaw podstawowych norm z zakresu gromadzenia danych finansowych firmy, a następnie wyliczania na ich podstawie zobowiązań podatkowych. Do prowadzenia księgowości uproszczonej upoważnione zostały osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, których przychód za ubiegły rok podatkowy nie przekroczył równowartości 2 000 000 euro.


Formy księgowości uproszczonej:
1. Karta podatkowa
- przeznaczona dla ściśle określonej grupy osób. Polega ona na opłacaniu comiesięcznego podatku w formie stałej kwoty, zależnej od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, ilości zatrudnionych pracowników, a także wielkości miejscowości, w której firma jest prowadzona.
2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - polega na płaceniu podatku od osiąganych przychodów. W tej kwestii całkowicie pomijane jest zagadnienie ponoszonych kosztów, z tego względu stawki ryczałtu są stosunkowo nieduże.
3. Podatkowa księga przychodów i rozchodów - jest to bardzo prosta metoda, która polega na sumowaniu przychodów i kosztów, a następnie obliczaniu należności na podstawie osiągniętego w ten sposób wyniku. Stanowi ona pewne bezpieczeństwo, gdyż w momencie ponoszenia strat, przedsiębiorca jest zwolniony z regulacji podatków.


Księgowość pełna:
Stanowi bardzo skomplikowany i precyzyjny system gromadzenia danych odnośnie przeprowadzonych zdarzeń gospodarczych. Problematyka związana z prowadzeniem ksiąg rachunkowych powoduje, że przedsiębiorcy zadania te przekazują specjalistom. Do prowadzenia księgowości w formie pełnej zobowiązane zostały następujące jednostki:
osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, których roczny przychód przekroczył równowartość 2 000 000 euro.
Mimo problematyki związanej z prowadzeniem księgowości pełnej, niesie ona ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala monitorować sytuację firmy, a kolejno na podstawie uzyskanych informacji planować jej dalsze działanie.

Warto zwrócić się do specjalistycznych instytucji oferujących profesjonalną obsługę księgową. Usługi księgowe charakteryzują się przede wszystkim wysokim profesjonalizmem, który ma za zadanie zagwarantować przedsiębiorcy poprawność oraz solidność prowadzonej dokumentacji.


Korzystanie z usług księgowych gwarantuje jasny podział obowiązków. Biuro księgowe obejmuje pieczę nad firmowymi rozliczeniami, płatnościami oraz dokumentacją, a inwestor prowadzi i rozwija własny biznes, tak by bez przeszkód generować zyski.


Usługi księgowe dla spółek umożliwią Ci bezpieczne zarządzanie przedsiębiorstwem.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

11 komentarzy:

  1. Bardzo podoba mi się ten blog. Lubię przeglądać stronki tego typu w wolnej chwili. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również w wolnej chwili lubię odwiedzić tego bloga, gdyż jest to kompendium wiedzy dotyczące biznesu ;) Nie tylko można się wiele dowiedzieć, ale również przyjemnie się to czyta ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. W księgowości co chwilę coś się zmienia, dlatego warto organizować szkolenia dla księgowych. Dobrym miejscem na takie szkolenie będzie hotel z salą konferencyjną.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszelkie informacje na temat księgowości można znaleźć na stronie Urzędu Skarbowego. To najbardziej wiarygodne źródło najnowszych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. zainteresował mnie ten blog !

    OdpowiedzUsuń
  6. ciekawe informacje i fajny blog

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego artykułu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten wpis dał mi do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego i fajnego artykułu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zainteresował mnie ten blog


    OdpowiedzUsuń