niedziela, 1 grudnia 2013

Nie wiesz jaki wybrać rodzaj spółki? Dowiedz się teraz i sprawdź koszty rejestracji!

Nie wiesz jaki wybrać rodzaj spółki? Dowiedz się teraz i sprawdź koszty rejestracji!


Autor: Redaktor Zakładanie Spółek


Wielu przyszłych przedsiębiorców ma problem z dopasowaniem swojej działalności do odpowiedniego rodzaju spółki. Kolejnym kłopotliwym zagadnieniem jest sam proces rejestracji spółki oraz idące za tym koszty.


Nie należy obawiać się rozpoczynania prowadzenia własnej spółki. Niemniej jednak, nie należy podchodzić do tego "na gorąco" lecz odpowiednio przemyśleć całą inwestycję.

Kluczem do wybrania najodpowiedniejszego rodzaju spółki jest dogłębne przeanalizowanie rodzaju działalności. Na początek należy zdecydować na jaką skalę ma być prowadzona firma, czy ma osiągać bardzo duże przychody i koszty, czy też takie w zakładanie spółki z o.o.kilkutysięcznych kwotach. W przypadku działalności rodzinnych najlepszym rozwiązaniem jest spółka jawna. Istnieje jeszcze prostsza spółka, czyli spółka cywilna. Z mojej strony jednak nie polecam tego rodzaju spółki. Nie jest ona nawet regulowana przepisami KSH. Rządzi się własnymi prawami oraz nie reguluje kwestii podziału majątku w przypadku rozwiązania spółki, wystąpienia jednego ze wspólników czy dziedziczenia. Jeżeli nasz dochody będą niewielki można starać się o zwolnienie podatkowe.
Spółka partnerska jest przeznaczona dla osób wykonujących wolny zawód, np. księgowego, lekarza stomatologii, radcy prawnego, adwokata, biegłego rewidenta...itp. Spółka komandytowo szeroko określa kompetencje wspólników. Może tu zaistnieć sytuacja, że tylko jeden wspólnik wniesie kapitał, drugi np. niezbędną wiedzę. Spółka komandytowa reguluje także sprawy odpowiedzialności za zobowiązania spółki. całym swoim majątkiem odpowiada jedynie komplementariusz, komandytariusz zaledwie do sumy komandytowej. Suma komandytowa jest najczęściej umówioną przez wspólników kwotą i nie ma nic wspólnego z wniesionym kapitałem.

Do najczęściej wybieranych spółek należy spółka z o.o.. Dlaczego właśnie taki rodzaj spółki? Przede wszystkim spółka z o.o. pozwala na prowadzenie praktycznie każdego rodzaju działalności. Ponadto reguluje ona bardzo dobrze kwestie odpowiedzialności. W odróżnieniu do wcześniej wymienionych spółek, jest to spółka kapitałowa posiadająca osobowość prawną. Tak więc to spółka odpowiada za swoje zobowiązania, nie jej wspólnicy. Spółkę z o.o. mogą rejestrować w Polsce obcokrajowcy, co nie jest umożliwione przy spółkach osobowych. Spółka z o.o. jest szeroko regulowana przepisami KSH i zapewnia maksimum zabezpieczenia prawnego. W przypadku prowadzenia sporej działalności oraz małego zaufania wśród wspólników jest to najlepszy rodzaj spółki.

Jak założyć spółkę z o.o.?
Proces zakładania spółki jest najbardziej skomplikowany spośród wcześniej omawianych typów spółek. Pierwszy etap stanowi umowa spółki z o.o.. Powinna ona zostać stworzona w postaci aktu notarialnego. W następnych krokach należy uzyskać wpis w KRS, zgłosić spółkę do US, ZUS i założyć konto bankowe. W okresie od podpisania umowy do rejestracji w KRS funkcjonuje spółka z o.o. w organizacji.

Jakie poniosę koszty przy rejestracji spółki z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. wiąże się z takimi kosztami jak:
- rejestracja w KRS - 1 000 zł
- opłaty notarialne - 500 zł
- rejestracja VAT / VAT-EU - 170 zł
- odpis z KRS - 30 zł
- pełnomocnictwo - 17 zł
Spółka z o.o. wymaga także kapitału zakładowego w wysokości 5 000 zł. Może on posłużyć na opłaty rejestracyjne. W przypadku rejestracji spółki z o.o. przez Kancelarię Prawną należy doliczyć koszt 2 000 zł. Czas rejestracji spółki z oo to około 1 miesiąc.


Czytaj również:
jak założyć spółkę? >>
sprzedaż spółek z o.o. >>
spółka za granicą >>

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Oczywiście odpowiedni wybór spółki i to jak ją prowadzić pozwala nam na lepsze zarządzenia naszą przyszłą firmą. Dlatego ja jestem zdania, że dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowej spółki https://www.tgc.eu/gotowe-spolki dzięki której bez problemu będziemy mogli rozpocząć działalność praktycznie od zaraz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam akurat działalność jednoosobową i muszę powiedzieć, że jest to bardzo fajny sposób na to, aby prowadzić dobrze firmę. Dlatego również zachęcam każdego do przeczytania https://www.sendit.pl/blog/prowadzisz-biznes-poznaj-sposoby-na-oszczednosci-w-firmie gdyż wiem, że oszczędności w firmie są ważne.

    OdpowiedzUsuń